Europejskie banki ścigają się z fintechami i neobankami

Europejskie banki ścigają się z fintechami i neobankami
StockAdobe,
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z nowego badania przeprowadzonego przez think tank Economist Impact wynika, że europejskie banki widzą zagrożenie ze strony neobanków, platform finansowych i dostawców usług płatniczych.

Economist Impact przeprowadził badanie na zlecenie spółki Temenos AG, specjalizującej się w oprogramowaniu dla banków i firm finansowych. Celem badania było przeanalizowanie nowych trendów  w branży bankowej.

W raporcie „Challenging the challengers: Europe’s banks face the competition” przedstawiono wnioski z globalnego badania przeprowadzonego wśród 300 dyrektorów bankowości detalicznej, komercyjnej i prywatnej, obejmującego Europę (25%), Amerykę Północną (23%), region Azji i Pacyfiku (18%), Bliski Wschód i Afrykę (17%) oraz Amerykę Łacińską (17%).

Respondenci pełnią różne funkcje zawodowe w działach takich  jak IT, obsługa klienta, finanse, marketing. Połowę respondentów stanowili członkowie kadry kierowniczej wyższego szczebla. Badanie obejmowało między innymi wywiady z praktykami z branży.

Według badania, 43% europejskich banków  inwestuje w start-upy z branży fintech, a 36% buduje od podstaw własny bank cyfrowy lub firmę fintech od podstaw .

Narastająca konkurencja neobanków

Coraz więcej europejskich banków przekazuje swoje podstawowe systemy do chmury publicznej. Pod tym względem banki w innych regionach są opóźnione. 21% europejskich banków postrzega chmurę jako strategiczny priorytet, zapewniający elastyczność i bezpieczeństwo ich operacji, konieczny dla utrzymania dobrej pozycji konkurencyjnej.

Ich strategiczne inwestycje w technologię skupiają się też na sztucznej inteligencji, która ma poprawić jakość obsługi klientów i marketing. 75% europejskich bankierów uważa, że szybko rozwijająca się sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na sektor bankowy.

Z raportu wynika, że ​​w porównaniu z innymi regionami europejskie banki częściej postrzegają neobanki, czyli banki bez stacjonarnych placówek,  jako swoich największych konkurentów, których rola wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Płatności – obszar największej rywalizacji

Jednak w dalszym ciągu w centrum uwagi pozostają podmioty działające w branży płatniczej i dostawcy technologii. Płatności to obszar, w którym – według przewidywań europejskich banków – nowi uczestnicy rynku zyskają największy udział w rynku.

Niedawno HSBC uruchomiło Zing, nową aplikację do płatności wielowalutowych, która może konkurować z takimi firmami jak Wise i Revolut.

Według Jonathana Birdwella, globalnego dyrektora ds. polityki i analiz w Economist Impact, fintechy i neobanki coraz lepiej wykorzystują nowe technologie w celu zapewnienia lepszej obsługi klientów. Europejskie banki konkurują z nimi, naśladując sposób, w jaki nietradycyjni gracze wykorzystują technologię, aby dotrzeć do konsumentów.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl