Europejski Zielony Ład w dobie pandemii: ponad 2 mln nowych miejsc pracy

Europejski Zielony Ład w dobie pandemii: ponad 2 mln nowych miejsc pracy
Źródło: EY
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
EY przygotował raport „A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe”, czyli listę 1000 gotowych do wdrożenia ekologicznych projektów o łącznej wartości 200 miliardów euro. Te zielone projekty mają stworzyć w Europie ponad 2 miliony nowych miejsc pracy. Na liście jest też kilka projektów z Polski, które mogą się przyczynić do powstania 40 tysięcy nowych miejsc pracy.

#JarosławWajer: Na liście 50 kluczowych zielonych inicjatyw nie zabrakło projektów z Polski, które oddolnie przyczyniają się do #TransformacjaEnergetyczna #ZielonŁad @EY_Poland

Z raportu EY wynika, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej bardzo dobrze radzą sobie z identyfikacją ekologicznego potencjału.

Chorwacja i Słowacja mają jedne z najwyższych wskaźników zielonych projektów w przeliczeniu na mieszkańca.

Wyprzedziły pod tym względem Francję i Niemcy. Prym wiodą Szwecja, Cypr, Estonia i Czechy.

Polskie zielone projekty

Wśród pięćdziesięciu kluczowych inicjatyw zostały wyróżnione projekty z Polski. Dzięki ich realizacji ma powstać czterdzieści tysięcy nowych miejsc pracy oraz emisja CO2  ma zostać zmniejszona o dwadzieścia sześć tysięcy ktCO2e.

Przytoczone w raporcie przykłady kluczowych projektów z Polski to: produkcja ogniw litowo-jonowych do samochodów elektrycznych, projekty z zakresu lądowej energetyki wiatrowej oraz krakowski program Clean Air 2020, polegający na wymianie starych pieców i kotłów na paliwa stałe oraz modernizacji domów jednorodzinnych w celu efektywnego zarządzania energią.

Kolejnym zaprezentowanym przykładem jest projekt budowy linii szybkiego tramwaju na trasie Czyżyny ‒ Mistrzejowice w Krakowie.

Raport „A Green Covid-19 Recovery and Resilience Plan for Europe” przedstawia zaledwie ułamek zielonych projektów, które znajdują się w trakcie realizacji. Wartość całego europejskiego pakietu ekologicznego EY szacuje nawet na bilion euro.

‒ Bardzo nas cieszy, że na liście 50 kluczowych zielonych inicjatyw nie zabrakło projektów z Polski i to projektów, które oddolnie przyczyniają się do transformacji energetycznej. Nasz kraj stoi jeszcze przed  tym procesem, a pandemia COVID spowodowała, że  zmiana metod wytwarzania energii stała się jeszcze bardziej pilna ‒ ocenił najnowszy raport  EY Jarosław Wajer, Partner EY Polska.

Czytaj także: EKG: Sprawiedliwa transformacja, co dla Śląska?

750 mld euro dla zielonej transformacji UE

Europejski Zielony Ład stawia zmiany klimatyczne i gospodarkę o obiegu zamkniętym w centrum gospodarczej przyszłości Europy.

Zgodnie z obietnicami przywódców, Plan Odbudowy dla Europy o wartości 750 miliardów euro ma wesprzeć i przyspieszyć proces transformacji w stronę zrównoważonej gospodarki neutralnej dla klimatu. Konieczna jest jednak współpraca w tym zakresie, aby zapewnić widoczność i konkurencyjność projektów zielonej infrastruktury i technologii.

Podczas gdy kraje członkowskie UE przygotowują swoje plany ożywienia gospodarczego, zespoły z EY działające w różnych częściach świata, sporządziły listę ponad 1000 zielonych możliwości inwestycyjnych w 27 państwach członkowskich UE, które mogą tworzyć miejsca pracy i przyczyniać się do realizacji celów klimatycznych UE. Lista ta obrazuje jak ogromny jest zasób projektów, pozwalających odzyskać czyste ożywienie po Covid-19.

Czytaj także: Zrównoważone finansowanie w dobie pandemii wymaga zachęt regulacyjnych

Finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego

Wyselekcjonowany przez ekspertów EY katalog najciekawszych „zielonych” inicjatyw to odpowiedź na rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady przyjęte w czerwcu 2020 r. w sprawie tzw. taksonomii zielonych projektów niezbędnych do realizacji planu działania w sprawie finansowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego w związku ze zmianą klimatu.

Zaproponowane Radzie Europejskiej projekty koncentrują się na adaptacji do zmian klimatycznych, zrównoważonym użytkowaniu zasobów, przechodzeniu na gospodarkę w o obiegu zamkniętym, zapobieganiu zanieczyszczeniom oraz ochronie ekosystemów.

Czytaj także: Taksonomia zrównoważonego finansowania i standard zielonych obligacji

Źródło: EY Polska