Europejski Bank Centralny: co dalej pod nowym kierownictwem?

Europejski Bank Centralny: co dalej pod nowym kierownictwem?
Christine Lagarde, 8th ECB conference on central, eastern and south-eastern European (CESEE) countries, 12 June 2019 Fot. European Central Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Christine Lagarde została wskazana przez Radę Europejską na stanowisko Prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku. O tym czego możemy oczekiwać od EBC pod jej batutą - pisze Piotr Gałązka adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej, pełniący funkcję Dyrektora Przedstawicielstwa ZBP w Brukseli.

#PiotrGałązka: Istotnych zmian nie powinniśmy się spodziewać - dotychczasowe wypowiedzi nowej prezes #EBC pokazują jej poparcie kierunku wyznaczanego przez prezesa Draghiego

Przede wszystkim nie należy ukrywać, że objęcie stanowiska prezesa najważniejszego dla UE banku stanowiło element długotrwałych negocjacji politycznych.

Szef EBC i gra polityczna

Pomimo tego, że stanowisko Prezesa EBC jest stanowiskiem o wiele bardziej technicznym, niż politycznym i niezwiązanym prima facie z instytucjami UE takimi jak Rada Europejska czy Komisja, to jednak fakt, że kadencja Mario Draghiego – obecnego prezesa – wygasa akurat w tym samym czasie co kadencje przewodniczącego KE czy Rady Europejskiej, powoduje, że wskazanie odpowiedniego kandydata było elementem gry politycznej i walki o wpływy między państwami członkowskimi.

Wybór Lagarde nie był oczywisty i należy go analizować właśnie w kategorii wpływów politycznych.

Prawnik na czele EBC

Po podaniu informacji o jej powołaniu, większość przedstawicieli rynku była raczej zaskoczona, po pierwsze biorąc pod uwagę jej wcześniejsze deklaracje, że stanowisko to jej nie interesuje i chce dalej pracować w IMF, a także z uwagi na brak znaczącego wykształcenia ekonomicznego.

Będąc z wykształcenia prawnikiem, Lagarde pełniła w swojej karierze istotne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra finansów – lecz nie posiada dużego doświadczenia jeśli chodzi o politykę monetarną i pracę w banku centralnym.

Niemniej jednak wnosi do EBC duże doświadczenie, umiejętności komunikacyjne i polityczne, również niezwykle ważne w takiej instytucji jak EBC, której zadaniem jest też dbanie o stan gospodarki europejskiej.

 

Co dalej z polityką monetarną?

Przed nową prezes wiele wyzwań. Strefa euro wyhamowuje jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, a dotychczasowe działania EBC na rzecz wzrostu tego rozwoju są już na wyczerpaniu – stopy procentowe są już ujemne i raczej nie będzie odwagi by je jeszcze obniżać, a w ramach quantitative easing EBC kupił już praktycznie wszystkie dostępne na rynku papiery, zgodnie z zakresem przedmiotowym tegoż działania, które sam bank określił.

Pojawiają się głosy, że polityka monetarna w strefie euro wymaga istotnej reformy. Tu zapewne Lagarde się sprawdzi, bo zyskała opinię polityk umiejącej słuchać opinii z różnych stron i potrafiącej budować szeroki konsensus.

Niemniej jednak istotnych zmian nie powinniśmy się spodziewać – dotychczasowe wypowiedzi nowej prezes pokazują jej poparcie kierunku wyznaczanego przez prezesa Draghiego.

Źródło: aleBank.pl