European Money Quiz – edukacja finansowa przez zabawę

European Money Quiz – edukacja finansowa przez zabawę
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejska Federacja Bankowa i jej członkowie, zrzeszenia bankowe w ponad 30 krajach, chcąc wzmocnić swoje wieloletnie działania, postanowiły zrealizować wspólnie jeden projekt dla podkreślenia wagi edukacji finansowej. Od 2018 roku organizują więc Europejski Quiz Finansowy - unikalny konkurs dla uczniów w wieku 13‒15 lat.

To ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie ma na celu poprawę wiedzy i umiejętności finansowych młodzieży, oferując edukację przez zabawę. W istocie, od trzech lat, zaangażowanych są w Konkurs dziesiątki tysięcy osób w całej Europie.

Do realizacji wybrano łatwy sposób na dotarcie do klas ‒ bezpłatną grę online Kahoot. W lekki i zabawny sposób rywalizacja uczniów pomaga nauczycielom w rozmowie o pieniądzach.

W Kahoot najlepiej grać w grupie, np. w klasie. Gracze odpowiadają na pytania na swoich urządzeniach, smartfonie lub laptopie, podczas gdy gra z pytaniami wyświetlana jest na innym, np. wspólnym ekranie. Takie rozwiązanie jednocześnie edukuje, bawi i budząc emocje – integruje. Poza wiedzą liczy się w niej także refleks.

Czytaj także: Edukacja finansowa, różna praktyka w państwach Unii Europejskiej

Eliminacje krajowe i europejskie

EMQ rozgrywany jest na poziomie krajowym i europejskim. Niczym w Konkursie Piosenki Eurowizji, w każdym kraju wyłaniani są zwycięzcy w sposób przyjęty wewnętrznie, z tą różnicą, że zamiast piosenki wygrywa najbardziej bystra para uczniów, która walczy o mistrzostwo Europy.

Polscy uczniowie wygrali już raz w European Money Quiz. W 2018 r. Paweł Rozbejko i Emilian Ptak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie, pod kierunkiem swojej opiekunki p. Joanny Potery, wygrali 3 tysiące euro dla swojej szkoły.

Prezydent Głogowa, na wniosek szkoły, wsparł inicjatywę równowartością tej kwoty, by utworzyć nową klasę multimedialną z ekranem, laptopem dla nauczyciela i tabletami dla uczniów.

EMQ: Joanna Potera, Paweł Rozbejko, Emilian Ptak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie.
EMQ: Joanna Potera, Paweł Rozbejko, Emilian Ptak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Głogowie. Źródło: EBF/ZBP

Czytaj także: European Money Week: priorytety w trudnych czasach

Organizatorzy krajowej  edycji EMQ

Terminy i zasady krajowych rozgrywek określane są przez organizatorów. W Polsce, w imieniu Związku Banków Polskich, za przebieg Quizu odpowiada Warszawski Instytut Bankowości. W 2021 roku projekt realizowany jest wspólnie z NBP, w ramach programu edukacji finansowej.

Do EQF zgłosiło się w tym roku 186 szkół z całego kraju, które zarejestrowały 321 dwuosobowych zespołów. W rekrutacji szkolnej wzięło udział ponad 4 100 uczniów. Biorąc jednak pod uwagę pandemię, ze zdalnym nauczaniem i przesunięciem terminu ferii, zainteresowanie należy uznać za sukces.

Etapy wojewódzkie wyłoniły po trzy najlepsze zespoły z każdego województwa. 48 zespołów zmierzyło się w półfinale Quizu. Wyłoniono już nawet 10 najlepszych zespołów, które zakwalifikowały się do krajowego finału. Ten odbędzie się 30 marca i będzie połączony z częścią wykładową.

Finałowa „10” polskich drużyn

W tym roku, w ścisłym finale, zrównała się reprezentacja płci wśród laureatów – po 10 dziewcząt i 10 chłopców. Z 10 najlepszych drużyn, po dwie pochodzą z województw: mazowieckiego (Siedlce i Warszawa), pomorskiego (Gdynia i Starogard Gdański) i świętokrzyskiego (Kielce i Stadnicka Wola).

Reprezentację mają również województwa: dolnośląskie (Głogów), opolskie (Krapkowice), podkarpackie (Rzeszów) i podlaskie (Białystok) – po jednej parze.

Zwycięska para będzie miała prawo reprezentować Polskę w europejskim finale, który odbędzie się 20 kwietnia 2021 roku. Więcej.

Czytaj także: Rozpoczyna się European Money Week 2021

Źródło: aleBank.pl