eurobank chce mieć 300 placówek franczyzowych i ponad 220 tys. nowych klientów w tym roku

eurobank chce mieć 300 placówek franczyzowych i ponad 220 tys. nowych klientów w tym roku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
eurobank oczekuje, że portfel kredytów w tym roku wzrośnie w tempie dwucyfrowym, a baza nowych klientów zwiększy się w skali roku o ponad 220 tys. osób. Bank chce uruchomić 63 kolejne placówki franczyzowe (na koniec 2017 r. było ich 237) i mieć ich 300 na koniec 2018 roku, poinformował prezes Alexis Lacroix.

#eurobank oczekuje, że portfel kredytów w tym roku wzrośnie w tempie dwucyfrowym, a baza nowych klientów zwiększy się w skali roku o ponad 220 tys. osób #kredyty @eurobanksa

– Spodziewamy się poprawy wyników w tym roku. Warunki ekonomiczne dla banków pogorszyły się w związku z podatkiem od aktywów i większymi obciążeniami na BFG. W 2016 roku dodatkowo mieliśmy transakcję jednorazową Visa, która miała pozytywny wpływ na wynik. Ostatni rok był więc pierwszym, w którym ujawnił się wpływ podatku od aktywów na wynik. To, z czym musi zmierzyć się cała branża, to fakt, że podatek jest od wszystkich aktywów. My zamierzamy ograniczyć ten wpływ poprzez pozyskiwanie nowych klientów i to już się dzieje – powiedział Lacroix.

Prezes podkreślił, że eurobank chce rosnąć organicznie i nie planuje w Polsce akwizycji.

eurobank pozyskał w ub. roku ponad 220 tys. nowych klientów i zwiększył wartość portfela kredytów o 9% r/r.

– To jest dopiero początek. W 2018 roku spodziewamy się dalszego, jeszcze mocniejszego wzrostu liczby klientów, ponieważ włączyliśmy 3 ważne silniki. Pierwszy to rozwój sieci franczyzowej, drugi to fakt, że pięknie rozwijamy się w segmencie kredytów ratalnych, a trzeci to nasza kampania marketingowa z 'wampirami’, która w zabawny sposób ma podkreślić, że eurobank chce być nieco prowokacyjny wobec bankowego establishmentu – powiedział prezes.

Mocny wzrost w kredytach ratalnych

Prezes poinformował, że bank zakłada, iż w tym roku portfel kredytów konsumpcyjnych wzrośnie w tempie dwucyfrowym.

– Mamy mocny wzrost w kredytach ratalnych i one wraz z pożyczkami gotówkowymi nadal będą napędzały sprzedaż – powiedział.

Podkreślił, że eurobank – ze względu na długoterminowy charakter kredytów hipotecznych – najbardziej odczuwa skutki podatku bankowego w tym segmencie, dlatego też będzie oferował je tylko klientom spełniającym określone kryteria, nie rezygnując z marż i kontrolując ryzyko.

Rosnąca baza depozytów

Finansowanie wzrostu akcji kredytowej zapewni rosnąca baza depozytów.

– Baza depozytowa w ub. roku pozostała stabilna, bo nie potrzebowaliśmy funduszy. W tym roku planujemy zwiększenie bazy depozytowej, choć informacje płynące z NBP o braku podwyżki stóp procentowych w tym roku oczywiście nie pomagają. Zidentyfikowaliśmy kilka punktów, poprzez które możemy dotrzeć do klientów z ciekawą ofertą – powiedział prezes.

– Największy wzrost finansowania będzie pochodził z depozytów klientów, ale najprawdopodobniej będziemy kontynuować emisje obligacji – nie do końca dlatego, że tego potrzebujemy, ale dlatego, iż uważamy, że ważne jest podtrzymanie więzi z rynkami – dodał.

W tym roku zapadają obligacje wyemitowane przez eurobank w 2015 roku i bank będzie chciał odnowić obligacje o podobnej wartości (240 mln zł). Podkreślił jednak, że zarówno czas ich emisji, jak i dokładna wartość będą zależały od kondycji rynku. W ub. roku bank wyemitował 4-letnie obligacje serii C o wartości 250 mln zł, zaś łączna wartość trzech dotychczasowych emisji obligacji sięgnęła 740 mln zł.

Dalszy rozwój sieci franczyzowej

Lacroix poinformował, że wzrostowi akcji kredytowej będzie towarzyszył dalszy rozwój sieci franczyzowej. Liczba placówek tego typu ma wzrosnąć do 300 do końca br. wobec 237 na koniec 2017 roku.

– Dla nas to bardzo ważny cel, ponieważ poprzez franczyzę możemy zaistnieć w regionach, w których nas dotychczas nie było, m.in. w miastach poniżej 10 tys. mieszkańców. To nam pozwoli w znacznie większym stopniu zobaczyć korzyści płynące z kampanii marketingowych – podkreślił.

Dodał, że na obecną chwilę sieć własna eurobanku licząca około 250 placówek jest optymalna pod względem wielkości, ale bank na bieżąco analizuje sytuację na rynku. Na razie jest także zbyt wcześnie, by oceniać skutki zmian w prawie polegające na ograniczeniu handlu w niedzielę.

Zysk netto wyniósł 102,8 mln zł w 2017 r.

Zysk netto eurobanku wyniósł 102,8 mln zł w 2017 r. wobec 142 mln zł rok wcześniej (z uwzględnieniem jednorazowego wpływu transakcji przejęcia Visa Europe Limited przez Visa Inc.). Saldo kredytów wyniosło 11,73 mld zł, a saldo depozytów 6,82 mld zł na koniec 2017 r.

eurobank to bank detaliczny, z szeroką ofertą produktów dla klientów indywidualnych. Właścicielem eurobanku jest Societe Generale (SC), europejska grupa świadcząca usługi finansowe w 66 krajach. SC działa w Polsce od 1976 r. Aktywa eurobanku wyniosły 13,8 mld zł na koniec 2017 r.

Źródło: Agnieszka Morawiecka/ISBnews