Eugeniusz Gatnar z RPP: efekt drugiej rundy może zacząć się w najbliższych miesiącach; wskazana stopniowa normalizacja polityki pieniężnej

Eugeniusz Gatnar z RPP: efekt drugiej rundy może zacząć się w najbliższych miesiącach; wskazana stopniowa normalizacja polityki pieniężnej
Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej Fot. NBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Efekt drugiej rundy może zacząć się w najbliższych miesiącach, wskazana byłaby stopniowa, ostrożna normalizacja polityki pieniężnej - powiedział w telewizji Biznes24 członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar.

„Myślę, że ten proces (efekt drugiej rundy – przyp. red.) się zaczyna. Widzieliśmy odczyty przeszło 9 proc. (wzrost wynagrodzeń – przyp. red.), ale to było tylko w sektorze przedsiębiorstw, tam pracuje tylko 6 mln Polaków, 1/3 wszystkich zatrudnionych, to może nie jest jeszcze reprezentatywne. Myślę, że to zobaczymy w następnych miesiącach i tego chciałbym uniknąć” – powiedział Gatnar.

Czytaj także: Łukasz Hardt z RPP: odejście inflacji od celu wymaga reakcji ze strony polityki pieniężnej >>>

Członek RPP powtórzył, że – jego zdaniem – należałoby zacząć stopniową normalizację polityki pieniężnej w Polsce.

Możemy osłabić te skutki inflacji, które moim zdaniem są groźne.

„Po pierwsze spiralę cenowo-płacową. Firmy notują żądania płacowe pracowników. Druga rzecz to odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, musimy dać sygnał Polakom, że tę inflację widzimy i że będziemy w jakimś sensie ją kontrolować” – powiedział.

Wnioski o podwyższenie stopy referencyjnej o 15 pb

Uważam, że powinniśmy zrobić trochę więcej, niż do tej pory robimy. Ja już zgłaszałem wnioski o podwyższenie stopy referencyjnej o 15 pb po to, aby zasygnalizować, że tę inflację widzimy, że jesteśmy w stanie ją w jakimś sensie kontrolować.

„(…) Moim zdaniem, powinniśmy – tak, jak gospodarka wraca na tory sprzed pandemii – zacząć normalizację polityki pieniężnej. Stopniową, ostrożną, podobnie jak zrobili to Węgrzy, Czesi. Proponuję, aby zacząć od 15 pb jako takiego sygnału (…) Stopniowe wejście na ścieżkę normalizacji polityki pieniężnej” – dodał.

Podczas czerwcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej za podniesieniem stopy referencyjnej o 15 pb głosowało trzech członków Rady: Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt i Kamil Zubelewicz.

Kolejne, decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowane jest na 8 września.

Źródło: PAP BIZNES