ESG stanie się główną siłą napędową rynku inwestycyjnego?
Zrównoważone finansowanie przeżywa rozkwit.
„Od indywidualnych oszczędzających po duże instytucje, inwestorzy przeznaczają coraz większą część swoich portfeli na produkty finansowe związane z ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny), aby wspierać przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Ponieważ tradycyjne źródła wzrostu na rynku zarządzania majątkiem są zagrożone przez transformację, ESG ma szansę stać się kluczową siłą napędową rynku” – napisano w raporcie.
Fundusze zorientowane na ESG będą rosły znacznie szybciej niż cały rynek
„Według PwC, w ciągu najbliższych pięciu lat fundusze zorientowane na ESG będą rosły znacznie szybciej niż cały rynek (+12,9 proc. w porównaniu z +4,3 proc.). W przypadku tego scenariusza wartość zarządzanych aktywów (Assets under Management – AuM) ESG ma do 2026 roku osiągnąć 34 bln USD, a udział ESG w całości AuM wzrośnie z 14,4 proc. w 2021 roku do ponad jednej piątej wszystkich aktywów (21,5 proc.) do 2026 roku” – dodano.
Analitycy Allianz Trade wskazują, że jeszcze bardziej optymistyczne są prognozy Bloomberg Market Intelligence, według których wartość zarządzanych aktywów z kategorii ESG może osiągnąć 50 bln USD w 2025 roku.
Czytaj także: Czego oczekują inwestorzy, szybkiego zysku czy inwestycji zgodnych z ESG?
Według analityków Allianz Trade obecnie ocena postępu w zakresie środowiska naturalnego – litera „E” – jest możliwa w coraz większym stopniu, a odwrotnie jest w przypadku odpowiedzialności społecznej („S”) i ładu korporacyjnego („G”) w kontekście dyrektywy CSRD – przyjętej przez Europarlament w listopadzie.
„Ocena wpływu wymaga nie tylko wiedzy o stanie obecnym, ale także o niezbędnych ścieżkach transformacji społecznej, zgodnych z celami społecznymi. Wprowadzamy nowe podejście do tego wyzwania, wykorzystujące Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) przyjęte przez ONZ. Zmiana z ograniczonego nastawienia na transformację klimatyczną do włączenia wszystkich 17 SDG jako celów transformacji daje ostatecznie pełny obraz w zakresie ESG, otwierając drogę do sprawiedliwej transformacji” – napisano.
Według dyrektywy CSDR w 2025 r. raporty niefinansowe za 2024 r. będą musiały złożyć duże firmy i giełdowe spółki zatrudniające powyżej 500 pracowników. W 2026 r. raport będzie dotyczył wszystkich dużych jednostek, z kolei w 2027 roku raportować będą musiały również małe i średnie jednostki giełdowe (z wyjątkiem mikro) bez obowiązku ujawniania wyników. W 2029 roku małe i średnie podmioty giełdowe będą musiały ujawniać wyniki raportu.
„Już teraz (według stanu na 2021 rok) przypada na nią (Europa – przyp. PAP) ponad połowa całkowitych zarządzanych aktywów ESG, do czego przyczyniają się działania regulacyjne mające na celu promowanie zrównoważonego finansowania poprzez wspólne standardy, a tym samym większa przejrzystość i porównywalność produktów ESG” – napisano.
„Dobrym przykładem jest rynek zielonych obligacji: 42 proc. całego rynku zielonych obligacji jest denominowane w EUR, co wynika z unijnego rozporządzenia w sprawie taksonomii ustanawiającej standardy dla zielonych obligacji. Amerykańskie AuM z kategorii ESG nadrabiają zaległości i oczekuje się, że do 2026 roku wzrosną ponad dwukrotnie; amerykańscy inwestorzy domagają się równie szybkiego przestawienia się na ESG” – dodano.