Eryk Łon z RPP: prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych spadło
(…) prawdopodobieństwo dokonania kolejnej obniżki stóp procentowych zmniejszyło się.
„Należy jednak pamiętać o tym, że w przyszłości mogą pojawić się nowe uwarunkowania, które spowodują, że potrzeba złagodzenia polityki stóp procentowych znów się pojawi. Byłoby lepiej, gdyby potrzeba taka nie zaistniała. Jeśli jednak z jakichś powodów zaistnieje, nie będzie moim zdaniem innego wyjścia i trzeba będzie ciąć stopy procentowe do poziomu ujemnego” – powiedział, cytowany przez Interię, Łon.
Czytaj także: Prezes NBP: szanse na zmianę stóp procentowych bliskie zera, nadal możliwe interwencje na rynku walutowym >>>
Dodał, że prawdopodobieństwo potrzeby dokonania podwyżki stóp procentowych w trakcie tej kadencji RPP jest bardzo nieznaczne.
Najnowsza projekcja inflacji
Biorąc pod uwagę treść najnowszej projekcji inflacji oraz PKB Łon nie dostrzega aktualnie ryzyka wzrostu inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego.
Zdaniem członka RPP trzeba przeciwdziałać rosnącym rentownościom polskich obligacji.
Czytaj także: Eugeniusz Gatnar z RPP: niskie stopy procentowe zostaną w Polsce na długi czas >>>
„Znaczny i trwały wzrost rentowności obligacji skarbowych mógłby w istotny sposób zwiększyć koszty obsługi długu publicznego w naszym kraju i dlatego warto mu przeciwdziałać. (…) Ponieważ z najnowszej projekcji inflacji oraz PKB wynika, że nie ma obecnie poważnych zagrożeń dla realizacji wspomnianego bezpośredniego celu inflacyjnego, NBP może w swych działaniach kierować się potrzebą wsparcia polityki gospodarczej rządu. Może w tym kontekście podejmować takie działania, które przyczynią się do spadku rentowności obligacji skarbowych lub choćby do wyhamowania tempa wzrostu owej rentowności. W tym celu NBP może na przykład zwiększyć skalę skupu polskich obligacji skarbowych” – powiedział Łon.