ERIF BIG: liczba informacji pozytywnych o konsumentach wzrosła pięciokrotnie w ostatnim roku
Na koniec I kw. 2018 r. liczba wszystkich informacji gospodarczych w bazie ERIF wyniosła ponad 35 mln wpisów, w tym ponad 28,5 mln wpisów pozytywnych o terminowo opłaconych przez konsumentów zobowiązaniach. Przedsiębiorcy zgromadzili takich informacji 6,9 mln. Polacy korzystają z wpisów pozytywnych coraz częściej. Na koniec I kw. ubiegłego roku w bazie znajdowały się 4 mln takich danych, natomiast w roku 2015 było ich 0,5 mln.
– Informacje pozytywne dominują w bazie danych ERIF. W innych krajach posiadających system wymiany informacji gospodarczej rola wpisów pozytywnych jest bardzo istotna. W Polsce, jak widać, systematycznie podążamy w kierunku bazowania także na danych pozytywnych w ocenie ryzyka, zamiast wyłącznie negatywnych. Informację pozytywną pobierają przede wszystkim banki, firmy telekomunikacyjne, firmy pożyczkowe i inne przedsiębiorstwa. Podpisując umowę z usługodawcą, musimy być świadomi, że posiadanie takiego pozytywnego wpisu może zwiększyć naszą wiarygodność płatniczą i dać większe pole do negocjacji – powiedziała prezes ERIF BIG Edyta Szymczak.
Kto może prosić o wpis w BIG?
Informacja pozytywna pojawia się w BIG na wniosek osoby lub firmy lub za zgodą zainteresowanego, o którą może poprosić dostawca przy zawieraniu umowy. Prośbę o umieszczenie takiego wpisu można złożyć w firmie, z której usług korzystamy. Taki wpis może też pojawić się na naszym koncie, gdy w umowie z przedsiębiorcą zgodzimy się na dopisanie do BIG informacji pozytywnych o naszych terminowych płatnościach. Posiadając pozytywne wpisy, mamy większe szanse na korzystne warunki kredytu, zakupy na raty, czy negocjacje umowy z kontrahentem.
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej to jedno z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej i jedyne, którego baza danych jest cyklicznie w odstępach kwartalnych weryfikowana przez biegłego rewidenta już od końca 2011 roku. ERIF BIG należy do Grupy Kruk, lidera w zarządzaniu wierzytelnościami w Polsce.
Źródło: ISBnews