Emeryci czekają zbyt długo na efekty pracy rządu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

emeryt.01.250xChoć sytuacja emerytów w naszym kraju jest coraz cięższa, to wciąż nie wiadomo kiedy zakończą się trwające już od ponad 4 lat prace nad na ustawą o odwróconej hipotece. Prawo to mogłoby ujednolicić standardy zapewniane przez firmy oferujące seniorom możliwość uzyskania dodatkowego dochodu w zamian za przekazanie własności do ich nieruchomości. W odpowiedzi na przedłużający się proces legislacyjny, 5 listopada 2012 roku ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją do Ministerstw Finansów oraz Gospodarki w sprawie jak najszybszego zakończenia prac nad ustawą.

Organizatorem akcji zbierania podpisów pod petycją w sprawie jak najszybszego zakończenia prac nad ustawą jest Fundusz Hipoteczny Familia. Spółka, która wyznacza standardy bezpieczeństwa w branży odwróconej hipoteki w Polsce, chce aby wszystkie firmy oferujące tego typu świadczenia spełniały kryteria przedstawione w założeniach do ustawy mającej dodatkowo regulować tę część rynku. W petycji władze spółki apelują o jak najszybsze objęcie nadzorem rynku renty dożywotniej, co zagwarantuje seniorom możliwość bezpiecznego dysponowania swoją nieruchomością niezależnie od tego, z oferty której firmy skorzystają.

W obecnej sytuacji fundusze hipoteczne działają na podstawie artykułów Kodeksu Cywilnego. Jednak rozwój branży oraz coraz większe zapotrzebowanie na tego typu świadczenia powodują, iż istnieje duża potrzeba wprowadzenia regulacji, które wyznaczą jednolite kryteria dla wszystkich firm oferujących odwróconą hipotekę.

„Fundusz Hipoteczny Familia apeluje do Ministerstw Finansów oraz Gospodarki o jak najszybsze zakończenie prac nad ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym. Rozwój usług wspierających seniorów, w tym odwróconej hipoteki, jest konieczny. Nasze prawo musi nadążać za potrzebami społecznymi. Ustawa nie zrewolucjonizuje rynku. Już dziś interesy klientów są w pełni zabezpieczane przez firmy takie jak nasza. Musimy mieć jednak pewność, że wszystkie spółki chcące oferować odwróconą hipotekę będą posiadały odpowiedni kapitał i stosowały zapisy o hipotece umownej oraz gwarantowały seniorom prawo do dożywotniego użytkowania nieruchomości. Dlatego tak istotne jest objęcie nadzorem rynku odwróconej hipoteki w Polsce.” – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia.

Każda osoba chcąca wesprzeć akcję na rzecz jak najszybszego zakończenia prac nad ustawą o odwróconej hipotece może w łatwy sposób podpisać petycję skierowaną do przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów. Aby to zrobić, należy wejść na stronę www.familiasa.pl. Projekt zbierania podpisów pod petycją w sprawie zakończenia prac nad ustawą połączony jest z kampanią telewizyjną. Spot zachęcający do wsparcia inicjatywy FH Familia emitowany jest w Superstacji, TVN 24 oraz TVP INFO.

Źródło: Fundusz Hipoteczny Familia SA