Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski do 3,9 proc. w 2022 roku

Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski do 3,9 proc. w 2022 roku
Główna siedziba banku Citi Handlowy (fot. Citi Handlowy)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 3,9 proc. z 3,6 proc. szacowanych wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku. Ekonomiści prognozują, że w 2023 r. polska gospodarka wzrośnie o 2,7 proc.

Zakładając znaczące osłabienie aktywności w połowie tego roku, polska gospodarka może rozwijać się w tempie ok. 4 proc. całym w 2022 r.

„Nie oznacza to, że słabszy odczyt nie jest możliwy – niepewność wydarzeń geopolitycznych sugeruje, że możliwy jest szeroki wachlarz scenariuszy. Niemniej, dostępne do tej pory dane i informacje pozwalają na nieco większy optymizm niż jeszcze kilka tygodni temu. Jeśli wzrost miałby wynieść znacząco poniżej 4 proc., aktywność gospodarcza musiałaby ucierpieć znacznie mocniej, niż wydaje się to prawdopodobne w tej chwili” – napisano w raporcie.

Czytaj także: NBP: wyższy wzrost stóp procentowych i inflacji, niższy PKB; prognoza centralna analityków >>>

„Naszym zdaniem, najlepszy opis obecnej sytuacji gospodarczej to: 'spowolnienie jest realne, ale nie jest widoczne w średnich danych z 2022 roku’. Nasza zaktualizowana prognoza zakłada wzrost PKB Polski o 3,9 proc. w 2022 r. (+0,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniej prognozy), i wzrost o 2,7 proc. w 2023 r. W najbliższym czasie, dzięki wydatkom uchodźców, konsumpcja prywatna powinna utrzymać się na wysokim poziomie, ale perspektywa wysokich rachunków za energię i malejących oszczędności ostatecznie zaważy na konsumpcji w 2023 roku” – dodano.

Prognoza wzrostu inflacji

Ekonomiści Citi prognozują, że inflacja CPI w 2022 r. będzie oscylować średnio w okolicy 10 proc. Podobnego poziomu wskaźnika cen Citi oczekuje również w 2023 r.

„Nasza prognoza inflacji zakłada możliwy spadek cen ropy w późniejszym okresie w tym roku, ale jeśli to się nie zmaterializuje, CPI może być wyższy” – zaznaczają autorzy raportu.

Czytaj także: GUS: inflacja w marcu wyniosła rdr 10,9 proc.; dwucyfrowy wynik po raz pierwszy w tym wieku >>>

Ekonomiści podkreślają, że głównym czynnikiem ryzyka dla prognoz jest sytuacja geopolityczna, która w tej chwili wydaje się być nieprzewidywalna. 

Źródło: PAP BIZNES