Ekonomiczne Sygnały – Ostrzeżenie od NBP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pbp.250xPole do pozytywnych niespodzianek ze strony polskiego wzrostu PKB jest ograniczone. Najbliższe kwartały mogą przynieść wyraźne spowolnienie. Mimo to złoty umacnia się, a obligacje drożeją.

120314.wzrost.pkb.01.323x284POLSKA. NBP przewiduje, że Polskę czeka kilka kwartałów spowolnienia wzrostu gospodarczego. Trymestralna projekcja banku pokazuje, że (przy braku zmian w polityce pieniężnej) w tym roku wzrost PKB sięgnie ok. 3 proc., a w przyszłym tylko ok. 2,3 proc., po czym w 2014 r. przyspieszy do 3,2 proc. Zdaniem NBP do spowolnienia przyczyni się m.in. niepewność związana z kryzysem w strefie euro, silna konsolidacja fiskalna w Polsce i zmniejszenie absorbcji środków unijnych. Inflacja ma pozostać na wysokim poziomie w krótkim okresie i obniżać się w dłuższym – z ok. 3,7-3,8 proc. w 2012 r., do ok. 2,7 proc. w 2013 r. i 2 proc. w 2014 r. (po korekcie po tzw. cut-off date). Rada Polityki Pieniężnej ostrzega, że jeżeli inflacja nie zacznie się wyraźnie obniżać, a wzrost gospodarczy będzie silniejszy od prognoz, to jest gotowa do podniesienia stóp procentowych. Naszym zdaniem jednak ryzyko podwyżek stóp jest niskie.

Podsumowanie: Projekcja NBP potwierdza nasze obawy, że najbliższe kwartały mogą być gorsze dla polskiej gospodarki. Choć ostatnia stabilizacja koniunktury na świecie wskazuje, że prognozy nasze i NBP na 2013 r. mogą być nieco zbyt pesymistyczne.

120314.produkcja.przemyslowa.01.327x262ŚWIAT. Kraje rozwinięte powoli wydobywają się z problemów, a rynki wschodzące nieco słabną – tak można podsumować dane makroekonomiczne napływające ze świata. To dość dobry trend, z jednej strony wskazuje on na malejące ryzyko globalnej recesji, a z drugiej oznacza malejącą presję inflacyjną (niższy popyt na surowce z Azji). Co do krajów rozwiniętych: trwa poprawa sytuacji na amerykańskim rynku pracy. W lutym w USA przybyło 227 tys. nowych miejsc pracy – więcej od prognoz. W Niemczech lepsze dane nadeszły z sektora przemysłu: produkcja wzrosła w styczniu o 1,6 proc. w porównaniu z grudniem, co sugeruje, że I kw. 2012 r. może być lepszy od IV kw. 2011 r. Na rynkach wschodzących uwagę zwraca niski wzrost PKB prognozowany przez rząd w Chinach na ten rok: 7,5 proc., czyli najmniej od 2001 r. Słabe dane nadeszły też z Brazylii, gdzie w 2011 r. wzrost PKB spadł do zaledwie 2,4 proc.

Podsumowanie: Na świecie trwa coś, co nazywamy kruchym ożywieniem. Wzrost PKB stabilizuje się, ale jest też narażony na wysoką liczbę ryzyk.

120314.kurs.euro.01.332x292RYNEK FINANSOWY. Kolejny dobry tydzień dla złotego. Po chwilowym osłabieniu w poniedziałek i wtorek, w drugiej połowie tygodnia polska waluta znacząco się umocniła i w perspektywie pięciodniowej zyskała ok. 2 groszy w stosunku do euro. W piątek po południu euro kosztowało 4,088 zł. Cena dolara pozostała w perspektywie tygodnia bez zmian, co wynika z nieznacznego umocnienia amerykańskiej waluty w stosunku do euro. Ministerstwo Finansów skorzystało z dobrej atmosfery na rynkach i sprzedało obligacje 5-letnie za kwotę 4 mld zł, z rentownością najniższą od 6 lat – 4,82 proc. Duży popyt sprawił, że rentowności spadły na całej krzywej do bardzo niskich poziomów.

Podsumowanie: Nie widać przeszkód, które miałyby zablokować złotemu drogę do poziomu 4 zł za euro. Choć ryzyko wyraźnych korekt jest bardzo wysokie.

Prognozy

W tym tygodniu w Polsce najważniejsze będą wtorkowe dane o inflacji. Oczekujemy utrzymania jej na dość wysokim poziomie 4,1 proc., a widzimy nawet ryzyko jeszcze wyższego odczytu (wyraźny spadek nastąpi w marcu). W Europie uważnie śledzony będzie wtorkowy odczyt indeksu ZEW w Niemczech, który ostatnio osiągał zaskakująco wysokie poziomy. W USA ważne dla rynków będzie wtorkowe posiedzenie FED (stopy bez zmian, liczy się komunikat), czwartkowe dane z przemysłu z regionu Nowego Jorku oraz piątkowy indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

120314.makro.prognozy.01.794x695

Tabela – pobierz.

Źródło: Polski Bank Przedsiębiorczości