EKF 2021: Ministerstwo Finansów otwarte na dyskusję o kształcie podatku bankowego

EKF 2021: Ministerstwo Finansów otwarte na dyskusję o kształcie podatku bankowego
Fot. Materiały prasowe EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów jest otwarte na dyskusję o kształcie podatku bankowego - powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza, w trakcie panelu na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.

„Jeżeli państwo (sektor bankowy – przyp. red.) widzicie jakieś rozwiązania dotyczące konieczności wypracowania zmian, zmiany nawet podstawy opodatkowania celem zwiększenia bezpieczeństwa sektora bankowego i jednocześnie zapewnienie celu fiskalnego, myślę że można być otwartym na taką dyskusję. (…) Mamy takie rozwiązanie (podatek bankowy – przyp. red.) i jeżeli jest, to (…) przegląd i jego modyfikacja – myślę, że strona rządowa jak najbardziej na taką dyskusję jest otwarta” – powiedział Skuza w trakcie panelu o systemie opodatkowania banków.

Czytaj także: Prezes ZBP: zmiany w opodatkowaniu banków warunkiem wsparcia transformacji gospodarczej >>>

Skuza dodał, że w obszarze ewentualnych zmian w podatku bankowym byłby otwarty na rozwiązania, które „promowałyby i wzmacniały inwestycje zielonego ładu, również Polskiego Ładu i wpisywałyby się w zasadę zrównoważonego rozwoju”.

Czytaj także: ZBP apeluje o zwolnienie nowych kredytów inwestycyjnych z podatku bankowego >>>

Stawka podatku wynosi 0,0366 proc. podstawy opodatkowania miesięcznie

Zgodnie z ustawą, opodatkowaniu podlegają aktywa wskazanych instytucji finansowych. Stawka podatku wynosi 0,0366 proc. podstawy opodatkowania miesięcznie, z uwzględnieniem możliwych wyłączeń przedmiotowych i podmiotowych.

Więcej najnowszych wiadomości z EKF 2021 >>> oraz tutaj

Źródło: PAP BIZNES