EBI: rekord finansowania projektów zrównoważonej energii – 17,06 mld euro
Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczyła w 2022 r. rekordową kwotę na rzecz nowego finansowania odnawialnych źródeł energii, wydajności, magazynowania i rozwoju sieci, podkreślając niezachwiane zaangażowanie Banku UE w zapewnienie dostępu do przystępnej cenowo energii w czasach skrajnej niepewności.
Całkowite finansowanie EBI przyznane na projekty zrównoważonej energii w UE osiągnęło bezprecedensową kwotę 17,06 mld euro, gdy Bank rozpoczął wdrażanie dedykowanego pakietu wsparcia dla planu REPoweEU mającego na celu zakończenie uzależnienia od importu rosyjskiego paliwa.
Łączne finansowanie Grupy EBI (Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego) podpisane w zeszłym roku wyniosło 72,5 mld euro, co ma wesprzeć inwestycje w wysokości około 260 mld euro i stworzyć 950 000 miejsc pracy do 2026 r.
Prawie połowa pożyczek EBI w UE (45,9 proc.) została przyznana do realizacji projektów w regionach objętych polityką spójności, stanowiących podstawę wspierania przez bank sprawiedliwego wzrostu i konwergencji w całej Unii.
Czytaj także: Santander Consumer Bank: 1,53 mld zł kredytów dla MŚP dzięki współpracy z EBI
EBI pomaga także Ukrainie
– Wywiązaliśmy się z naszych obietnic, przekroczyliśmy nasze cele. Bank UE wykorzystuje pełną skalę swojej siły finansowej, aby złagodzić gospodarcze skutki nieuzasadnionej agresji Putina i stworzyć solidną podstawę dla trwałego ożywienia gospodarczego – powiedział prezes EBI Werner Hoyer podczas publikacji rocznych wyników Grupy w Brukseli.
EBI zaoferował Ukrainie natychmiastową pomoc zaraz po wybuchu wojny, wypłacając w zeszłym roku 1,7 miliarda euro, aby pomóc sfinansować najpilniejsze naprawy infrastruktury krajowej zniszczonej przez rosyjskie bombardowania. Bank pozostaje zaangażowany w intensyfikację działań na Ukrainie, zgodnie z mandatem udzielonym przez przywódców UE oraz w ścisłej współpracy z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i partnerami międzynarodowymi.
Rośnie zielone finansowanie z EBI
Oprócz wsparcia dla Ukrainy, EBI Global podpisał w 2022 r. nowe finansowanie w wysokości 9,1 mld euro, dzięki czemu łączna wartość operacji EBI w zakresie globalnych partnerstw rozpoczętych rok temu wyniosła 10,8 mld euro.
Zielone finansowanie z EBI ponownie znacznie wzrosło, osiągając 36,5 mld euro (58,3% całości), co oznacza, że Bank wypełnił swoje zobowiązanie do przeznaczenia co najmniej połowy swoich zasobów na działania w dziedzinie klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska, znacznie wyprzedzając swój cel na 2025 r. Ogólnie rzecz biorąc, Grupa EBI jest na dobrej drodze do osiągnięcia swojego celu, jakim jest wsparcie 1 biliona euro w ramach zielonego finansowania w tej dekadzie, wspierając już inwestycje o wartości 222 miliardów euro w ciągu ostatnich dwóch lat.
– W czasie, gdy Stany Zjednoczone wdrażają największy w historii program zielonych dotacji, konieczne jest, aby Europa nadążała i utrzymywała kurs, zarówno dla dobra naszej planety, jak i ochrony konkurencyjności naszych gospodarek. Bank UE dołoży wszelkich starań, aby sfinansować rodzime innowacje, które doprowadzą nas do osiągnięcia celu zera netto – powiedział prezydent Werner Hoyer.
Wiceprezes EBI, prof. Teresa Czerwińska, odpowiedzialna za działalność Banku w Polsce, powiedziała:
– To z pewnością był kolejny dobry rok dla Polski, wielkość finansowania z Grupy EBI wyniosła 5,4 miliarda euro. Polska jest w czołówce krajów UE wykorzystujących środki z EBI i jesteśmy dumni, że tak znaczące wsparcie pomoże zdynamizować zieloną transformację i rozwój polskiej gospodarki.
Czytaj także: NFOŚiGW ma akceptację EBI na 15 programów o wartości 18,7 mld zł
Działania EFI
W 2022 r. EFI, spółka zależna EBI, która jest podmiotem finansującym venture capital i private equity – przeznaczyła ponad 9 mld euro na małe przedsiębiorstwa oraz projekty klimatyczne i infrastrukturalne, co ma zmobilizować około 97 mld euro na inwestycje wspierające inkluzywne przejście do neutralności klimatycznej, cyfrową transformację europejskiego przemysłu i konkurencyjność unijnych przedsiębiorców.
Około jednej trzeciej kwoty przeznaczono na obszary zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji, a 27% zainwestowano w mniejsze przedsiębiorstwa działające w dziedzinie innowacji i cyfryzacji.
W obliczu trudnych perspektyw gospodarczych w 2023 r. EFI planuje kontynuować wdrażanie wielotematycznego programu InvestEU i uzupełnić go o nowe plany, takie jak inicjatywa European Tech Champions Initiative, która ma zostać uruchomiona w nadchodzących tygodniach w celu wsparcia innowacyjności nawet na bardzo wczesnym etapie.
Co najważniejsze, inwestycje kapitałowe EFI w zielone branże wesprą plan REPowerEU mający na celu wyeliminowanie zależności od importu paliw kopalnych.
– Opierając się na już wykonanej pracy, EFI pozostanie operacyjnie sprawny i dostosowany do zmieniającego się otaczającego nas świata i będzie dążyć do skutecznego kierowania środków publicznych tam, gdzie są one najbardziej potrzebne – powiedziała dyrektor generalna EFI Marjut Falkstedt.
– Będziemy nadal wspierać europejskie mniejsze przedsiębiorstwa, jednocześnie zwiększając naszą aktywność w zakresie rozwiązań finansowych zorientowanych na zrównoważony rozwój, takich jak fundusze klimatyczne i infrastrukturalne – dodała.
Odpowiedź na sytuację kryzysową wywołaną pandemią
Gdy wybuchła pandemia Grupa EBI postanowiła szybko udostępnić jak najwięcej finansowania europejskim przedsiębiorstwom,.
Przy wsparciu 22 państw członkowskich Grupa EBI utworzyła Europejski Fundusz Gwarancyjny (EFG), który w ciągu około dwóch lat działalności przeznaczył 20,9 mld euro (z dostępnych 24,4 mld euro) w postaci kredytów, gwarancji, kapitału własnego i quasi-kapitału finansowania, aby umożliwić przedsiębiorstwom, w szczególności MŚP, przetrwanie pandemii i wyjście z niej.
Oczekuje się, że całość finansowania w ramach EFG zmobilizuje 183,47 mld euro inwestycji dla europejskich gospodarek.
Czytaj także: Finansowanie z gwarancjami z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, jak się sprawdziło po roku?