EBI i Ministerstwo Finansów mają umowę o kredyt w wysokości 170 mln euro na wsparcie działalności PAN

EBI i Ministerstwo Finansów mają umowę o kredyt w wysokości 170 mln euro na wsparcie działalności PAN
Ministerstwo Finansów (źródło: Adam-dalekie-pole - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20843347)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Ministerstwo Finansów (MF) podpisały umowę o kredyt w wysokości 170 mln euro na wsparcie Polskiej Akademii Nauk (PAN) w latach 2019-2020, podał EBI. Środki z EBI pomogą w finansowaniu podstawowej działalności naukowej instytutów i jednostek badawczych PAN. Kredyt będzie uzupełnieniem finansowania przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Środki z #EBI pomogą w finansowaniu podstawowej działalności naukowej instytutów i jednostek badawczych #PAN @MF_GOV_PL

„EBI pozostaje naszym głównym partnerem wśród międzynarodowych instytucji finansowych, dlatego cieszę się, że mogę podpisać nową umowę, która zapewni finansowanie dla projektów w tak ważnej dziedzinie jak nauka i badania. EBI zapewnia nie tylko długoterminowe finansowanie na korzystnych warunkach, ale także wnosi wiedzę ekspercką, która jest pomocna w przygotowywaniu takich projektów” – ocenił minister finansów Marian Banaś, cytowany w komunikacie.

Wspieranie badań i rozwoju

„Wspieranie badań i rozwoju jest niezbędne do tego, aby pomagać Polsce w przejściu na gospodarkę opartą na wiedzy. W związku z tym w działalności kredytowej EBI w polskim sektorze publicznym, która tradycyjnie skupiała się na dużej infrastrukturze transportowej i rozwoju obszarów miejskich, kładziemy również nacisk na innowacje, kwalifikacje i naukę” – powiedział wiceprezes EBI Vazil Hudák, odpowiedzialny za działalność w Polsce.

Wsparcie PAN to wynik dobrej współpracy między EBI a polskim Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, o której świadczy 19 projektów sfinansowanych przez bank od 2004 r., podano również.

Trzeci kredyt EBI przyznany PAN w ciągu ostatnich 6 lat

Jest to trzeci kredyt EBI przyznany PAN w ciągu ostatnich 6 lat. Oba poprzednie projekty zostały już w pełni sfinansowane, a ich realizacja zakończyła się sukcesem. Wsparcie EBI dla PAN przełożyło się na wzrost w przychodach od stron trzecich, liczbę przyznanych patentów i przyznanych stopni doktora oraz liczbę cytowań artykułów w czasopismach naukowych, wskazano.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej, która udziela kredytów długoterminowych. Jej udziałowcami są państwa członkowskie. Bank zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, co przyczynia się do realizacji celów polityki unijnej.

Źródło: ISBnews