EBC zmniejsza swój bilans, banki komercyjne mogą mieć kłopoty
Ukierunkowane długoterminowe operacje refinansujące, czyli TLTRO (Targeted Longer-Term Refinancing Operations) były jednym z narzędzi EBC, który udzielał bankom komercyjnym kredytów na korzystnych warunkach na dłuższe terminy i zachęcał banki do udzielania kredytów firmom i konsumentom ze strefy euro. To pozwalało utrzymać koszty finansowania na niskim poziomie i pobudzało spożycie i inwestycje.
Zgodnie ze swoją nazwą, operacje TLTRO były ukierunkowane. Ich celem było zwiększenie akcji kredytowej banków. EBC przeprowadził trzy serie długoterminowych (czteroletnich) ukierunkowanych operacji refinansujących: TLTRO I w 2014, TLTRO II w 2016 oraz TLTRO III w 2019 roku.
Banki mogły pożyczać pieniądze z EBC, oprocentowane poniżej zera. Warunkiem było utrzymanie określonego poziomu akcji kredytowej.
Ostatnia operacja TLTRO III rozpoczęła się we wrześniu 2019 roku, zanim jeszcze kryzys spowodowany pandemią uderzył w europejską gospodarkę. Program trzykrotnie modyfikowano: w marcu, kwietniu i grudniu 2020 roku po to, by skuteczniej przeciwdziałać skutkom kryzysu. W efekcie operacji TLTRO oraz zakupu aktywów przez EBC bilans banku wzrósł z 2,3 bln euro w grudniu 2013 roku do 8,6 bln euro w grudniu 2021 roku.
Czytaj także: Fabio Panetta zapowiada kontynuowanie walki z inflacją
EBC nie wydłużył spłaty pożyczek TLTRO, ale to nie problem
Obecnie priorytetowym celem EBC jest obniżenie inflacji do celu, jakim jest 2%. Dlatego Bank nie wydłużył okresu spłaty pożyczek.
Banki, które skorzystały z TLTRO będą musiały oddać gotówkę, co dla niektórych z nich, zwłaszcza banków włoskich i greckich może być trudne.
Niespłacone pożyczki włoskich banków w ramach programu TLTRO przekraczają nadwyżkę gotówki, którą pożyczkodawcy ulokowali w EBC, co oznacza, że niektóre banki będą musiały pozyskać pieniądze gdzie indziej, aby spłacić pożyczki.
Nadwyżka rezerw greckich banków jest mniej więcej równa zobowiązaniom wobec EBC.
Czytaj także: Amerykańscy bankierzy przewidują na ten rok „łagodną” recesję
Kłopotem jest nadwyżka płynności w bankach strefy euro
Prezes EBC Christine Lagarde uważa, że spłata pożyczek nie będzie dla banków problemem. Pożyczkodawcy mają wiele opcji alternatywnego finansowania: rynek repo lub rynek obligacji.
Koszty pożyczek będą oczywiście wyższe niż w programie TLTRO, ale pieniądze na rynku są dostępne.
Zdaniem pani prezes Lagarde większym kłopotem jest utrzymująca się nadwyżka płynności w bankach komercyjnych strefy euro.
Nawet po spłacie pożyczek z programu TLTRO wyniesie w końcu 2023 roku 3,5 bln euro, co utrudnia walkę z inflacją.