EBC utrzymał stopy procentowe na obecnym poziomie. Do końca roku zmian nie będzie?

EBC utrzymał stopy procentowe na obecnym poziomie. Do końca roku zmian nie będzie?
Fot. stock.adobe.com/Felix Pergande
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, poinformował bank. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,0%. Jednocześnie EBC zapowiedział uruchomienie nowej rundy pożyczek dla banków (TLTRO) od września 2019 r.

Rada oczekuje, że podstawowe #StopyProcentowe #EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019 r.

Analitycy oczekiwali pozostawienia stóp procentowych, spodziewali się też zapowiedzi nowego TLTRO.

Stopy procentowe bez zmian przynajmniej do końca 2019 r.

„Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego trwałego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie” – czytamy w komunikacie.

„Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i dostateczny poziom akomodacji polityki pieniężnej” – czytamy dalej.

Nowa seria programu TLTRO

EBC zapowiedział też, że od września 2019 r. do końca marca 2021 r. będzie prowadzić nową serię programu TLTRO (niskooprocentowanych długoterminowych pożyczek dla banków).

EBC obniżył prognozę wzrostu PKB strefy euro na 2019 r.

EBC obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla strefy euro na ten rok do 1,1% z 1,7% oczekiwanych w grudniu ub.r. oraz obniżył prognozy na lata 2020-2021 odpowiednio do 1,6%(wobec 1,7% z grudnia) i 1,5% (wobec 1,5% z grudnia), poinformował prezes EBC Mario Draghi.

EBC oczekuje obecnie rocznej inflacji HICP w strefie euro na poziomie 1,2% w 2019 r. (wobec 1,6% w projekcji z grudnia), 1,5% w 2020 r. (wobec 1,7% w grudniu) i 1,6% w 2021 r. (wobec 1,8% w grudniu).

 

Źródło: ISBnews