EBC odetnie greckie banki od środków

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Zbliżający się termin spłaty kolejnej raty pożyczki udzielonej Grecji przez MFW sprawia, że w centrum uwagi pozostają wiadomości napływające z południa Europy. Jak wynika z informacji opublikowanych w środę przez "New York Times", w obliczu braku porozumienia między rządem w Atenach a unijnymi kredytodawcami, EBC może zmienić zasady, na jakich greckie banki komercyjne pozyskują środki od tamtejszego banku centralnego, co w znaczący sposób utrudniłoby ich funkcjonowanie.

Już teraz większość instytucji finansowych pozostaje uzależnionych od pożyczek udzielanych Atenom w ramach tzw. awaryjnego wsparcia płynności. Groźba niewypłacalności Grecji w negatywny sposób wpływa także na sytuację panującą na tamtejszym rynku akcji, gdzie podczas wczoraj sesji główny indeks ateńskiej giełdy – Athex Composite spadł do najniższego poziomu od września 2012 roku.

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację przemysłowych i usługowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek. Uwagę inwestorów znad Wisły przyciągną także informacje na temat treści protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. Popołudniu zza Oceanu napłyną natomiast cotygodniowe dane obrazujące aktualną sytuację na amerykańskim rynku pracy – analitycy spodziewają się spadku liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 290K.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska