E-commerce: Jak w praktyce obniżyć rachunki za gaz i prąd?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pln.07.400x267W krajach Europy Zachodniej zmiana dostawców mediów to niemal codzienność. Dwóch na trzech Skandynawów zmienia sprzedawcę energii co roku, równie masowe jest to w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech. Według najnowszych badań, aż 90 proc. spośród 13,5 mln rodzimych gospodarstw domowych przepłaca za swoje rachunki. Jak skutecznie, korzystając z uwolnienia rynku energii i gazu, można zaoszczędzić 25 proc. miesięcznych wydatków?

Komisja Europejska wprowadzając deregulację rynków energii elektrycznej i gazu w państwach należących do Unii Europejskiej, nałożyła na nie konkretne obowiązki. Większość krajów rozpoczęło ich realizację bardzo szybko. Polska jednak ma w tej dziedzinie spore opóźnienie. Sprzedawcę prądu zmieniło jak dotąd ok. 400 tysięcy spośród 13,5 mln gospodarstw domowych, a gazu zaledwie 2 tysiące spośród 6,5 mln jego odbiorców. Dla porównania np. w Portugalii tylko w miesiąc od wprowadzenia deregulacji, skorzystało z niej aż 11 proc. społeczeństwa. Zachodnie społeczeństwa wiedzą, że zmieniając dostawców sporo zyskują. Zmian w tym zakresie, w zależności od kraju, dokonuje corocznie od 30 do 60 proc. odbiorców tych mediów.

Szybko, korzystnie, bezpiecznie

Demonopolizacja rynków energii i gazu rozpoczęła się w Polsce na dobre – zamiast jednego przedsiębiorstwa dyktującego warunki, zwłaszcza cenowe, mamy już co najmniej kilkunastu sprzedawców do wyboru. Państwo polskie wspiera dodatkowo podmioty gospodarcze zajmujące się porównywaniem opłacalności zmiany dostawcy prądu czy gazu, poprzez m.in. Krajowy Fundusz Kapitałowy. Podmioty te porównują ceny dostawców prądu i gazu oraz umożliwiają zmianę takiego dostawcy zarówno przez internet, jak i za pośrednictwem sieci swoich Autoryzowanych Partnerów. – Zmiana dostawcy prądu czy gazu jest obecnie bardzo prostym zabiegiem. Można zrobić to przez naszą stronę internetową lub przez naszego Partnera z danego terenu. Z pomocą internetowej porównywarki ofert wybierany jest najkorzystniejszy dostawca, a umowę można zawrzeć również elektronicznie – informuje Paweł Słowiakowski z LepszaOferta.pl. – W serwisie umieszczamy oferty tylko sprawdzonych, rzetelnych dostawców. Przy takiej zmianie dostawcy zawsze jednak warto zwrócić uwagę na zapisy umowy dotyczące w szczególności wysokości kar za zerwanie umowy, poziomu opłaty handlowej, czy kosztu wezwania do zapłaty w razie opóźnienia z wpłatą – dodaje Słowiakowski.

Ile można oszczędzić?

Eksperci estymują, że spośród 13,5 mln odbiorców prądu i 6,5 mln odbiorców gazu w Polsce, na zmianę dostawcy zdecyduje się w najbliższych latach nawet 1 mln gospodarstw domowych. – Według naszych szacunków, każde gospodarstwo domowe na zmianie  dostawców mediów, może oszczędzić nawet 25 proc. O ile dostawców prądu zmieniamy coraz chętniej, o tyle z gazem jest jeszcze słabo w tym zakresie. A przecież nawet kilkuprocentowa oszczędność na zmianie dostawy gazu, przy miesięcznych rachunkach za gaz na poziomie np. 1000 zł, powoduje już spore oszczędności, zwłaszcza w skali roku – mówi Paweł Słowiakowski z LepszaOferta.pl.

Pomoc w zmianie dostawców będzie można uzyskać w coraz większej ilości miejsc, takich jak agencje ubezpieczeniowe, finansowe, placówki płatności, sklepy, punkty obsługi klienta oraz przez mobilnych doradców. Zmiana dostawcy prądu czy gazu w krajach Europy Zachodniej to niemal codzienność. Świadomość społeczna Polaków także rośnie. Pytanie tylko, kiedy zaczniemy masowo korzystać z pojawiających się możliwości.

Udziałowcem serwisu LepszaOferta.pl jest Krajowy Fundusz Kapitałowy z Grupy Banku Gospodarstwa Krajowego. Jego rzetelność potwierdza dodatkowo certyfikat Rzetelna Firma. Platforma internetowa umożliwia znalezienie najlepszych ofert na rynku nie tylko w zakresie dostawców prądu czy gazu, ale także ubezpieczeń, telefonów, internetu, kredytów oraz obniżając koszty codziennych zakupów a nawet paliwa. Przy kompleksowej zmianie na najtańszych dostawców, serwis oferuje pisemną gwarancję oszczędności na poziomie minimum 1000 zł.

Źródło: LepszaOferta.pl