Dziś ważna decyzja EBC

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

morawski.ignacy.fm.pbc.bank.01.267x400Dziś w centrum uwagi decyzja EBC o godz. 13.45 i konferencja prezesa Mario Draghiego o 14.30. Więcej piszę poniżej. Ponad to, o 14.30 pojawią się tradycyjnie cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA (konsensus: 310 tys.). Dane te będą jednak wyraźnie na drugim planie.

Strefa euro

Dziś decyzja Europejskiego Banku Centralnego, która od paru tygodni jest na rynkach finansowych tematem numer jeden. Wiadomo, że EBC podejmie działania łagodzące warunki monetarne, ale nie wiadomo, jaki konkretnie zestaw działań wybierze. W menu znajdują się: po pierwsze, cięcie stopy referencyjnej, która wpływa teoretycznie na koszt pieniądza na rynku międzybankowym; po drugie, cięcie stopy depozytowej, która wpływa na oprocentowanie nadmiernej płynności „parkowanej” przez sektor bankowy w EBC – ponieważ stopa ta wynosi zero, jej obniżenie będzie pierwszym w historii sprowadzeniem stopy nominalnej banku centralnego poniżej zera w dużym obszarze walutowym; po trzecie, długoterminowe operacje płynnościowe dla banków, skierowane na wspieranie akcji kredytowej dla firm; po czwarte, bezpośredni skup aktywów sektora prywatnego. W uproszczeniu można powiedzieć, że im dalej i im silniej EBC sięgnie do tego menu, tym większa przecena euro i tym większe umocnienie złotego. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to ostrożne skorzystanie z opcji pierwszej, drugiej i trzeciej. Ostrożność, jaką EBC ma we krwi, sugeruje, by nie oczekiwać fajerwerków.

140605.daily.01.400x 

Podsumowanie: Niewielkie cięcie stóp procentowych i program płynnościowy dla banków – tego oczekuje się dziś po EBC.

USA

Indeks ISM dla usług, ważny wskaźnik koniunktury w USA, wzrósł w maju do 56,3, wobec 55,2 w kwietniu. Po dobrym odczycie indeksy ISM dla przemysłu, który w maju wzrósł do 55,4 z 54 w kwietniu, to kolejny sygnał wskazujący na wyraźne przyspieszenie wzrostu gospodarczego w USA w drugim kwartale. Obecnie prognozy wzrostu PKB na ten kwartał wahają się między 3 a 4 proc. w ujęciu rocznym (zannualizowanym), czyli ok. 0,7-1 proc. kwartał do kwartału. Dość stabilnie zachowuje się rynek pracy. Raport ADP wskazał, że w maju w sektorze prywatnym przybyło 179 tys. nowych miejsc pracy, wobec 215 tys. w poprzednim miesiącu i oczekiwanych 210 tys. Piątkowe oficjalne dane o zatrudnieniu w sektorach pozarolniczych powinny wskazać na wzrost o ok. 200 tys. To są solidne dane, ale nie różnią się od średniej z ostatnich lat. Taki przyrost miejsc pracy wystarczy by obniżać bezrobocie przy niezmienionej stopie aktywności zawodowej. Ale ta stopa jest niska. Natomiast wydaje się, że ogólne dane makro są na tyle dobre, że dołek rentowności obligacji możemy mieć za sobą.

140605.daily.02.400x

Podsumowanie: Gospodarka USA wyraźnie odbija.

Rynek

Złoty wczoraj po południu istotnie się umocnił wraz z obligacjami na krótkim i średnim końcu krzywej. Dziś w centrum uwagi decyzja Europejskiego Banku Centralnego i konferencja prezesa Mario Draghiego, która zwykle przynosi zwiększoną wahliwość na rynku. Jeżeli EBC zrobi mniej niż oczekuje rynek, euro może się istotnie umocnić, a złoty osłabić. I odwrotnie. Jak każdy czytelnik „Ekonomicznych Sygnałów” pewnie dostrzegł, uważam, że EBC powinien robić więcej niż robi. Ale jednocześnie dostrzegam konserwatywne podejście do polityki pieniężnej panujące w tym banku. Obawiałbym się zatem dziś ustawienia pod zdecydowane decyzje, czyli na osłabienie euro i umocnienie złotego. Warto dostrzec, że od kilku dni rosną rentowności obligacji długookresowych na rynkach bazowych. Jest to efekt dostrzegany w fazach skupu aktywów przez amerykański Fed – rentowności spadały przed decyzją, ale rosły w okresie skupu. Teraz może być tak samo w odniesieniu do decyzji EBC.

140605.daily.03.400x

Podsumowanie: EBC może zwiększyć wahliwość na rynku.

Ignacy Morawski
Główny Ekonomista
FM Bank PBP S.A.