Działanie tarcz antyinflacyjnych po lipcu ma zostać przedłużone

Działanie tarcz antyinflacyjnych po lipcu ma zostać przedłużone
Źródło: BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Działanie tarcz antyinflacyjnych ma zostać wysłużone także po lipcu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Wyjaśnił, że chodzi o przedłużenie działania obniżonego VAT i niższej akcyzy "z jakimiś drobnymi korektami".

Müller, który we wtorek przebywał w Czarnej Dąbrówce (pomorskie) był pytany na konferencji o kwestię wysokiej inflacji. Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek we wstępnym szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. wzrosły rdr o 13,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,7 proc.

Zdaniem rzecznika rządu, na inflację w Polsce składa się kilka elementów. Wymienił zerwane łańcuchy dostaw, które powstały w trakcie pandemii Covid-19, szantaż gazowy Władimira Putina, a także wojnę na Ukrainie. „Przytłaczającą cześć inflacji generują konflikty, które nie są zależne od nas” – zaznaczył.

Obniżenie PIT od 1 lipca

Rzecznik dodał, że nie zmienia to faktu, iż tam, gdzie można rząd podejmuje działania, aby osłabić odczuwanie wysokiej inflacji. Zwrócił uwagę, że jednym z takich działań jest obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych z 17 do 12 proc., które ma zacząć obowiązywać od 1 lipca br. Ustawa w tej sprawie znajduje się obecnie w Senacie.

„Równolegle do tego planujemy przedłużenia tych rozwiązań dotyczących tarczy antyinflacyjnej” – powiedział Müller. Wyjaśnił, że chodzi o przedłużenie działania obniżonego VAT i niższej akcyzy „z jakimiś drobnymi korektami”.

Müller przyznał, że najbliższe miesiące „będą trudne globalnie i będziemy borykać się z dużymi trudnościami”, choć rząd będzie się starał na nie odpowiadać. Podkreślił, że

inflacja jest jednym z najgorszych i najtrudniejszych do opanowania elementów systemu ekonomicznego i dlatego tak trudno z nią się walczy.

Nowela ustawy o VAT wydłuża pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca

Niedawno prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca, czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność.

Czytaj także: Pierwsza tarcza antyinflacyjna przedłużona do 31 lipca: prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT >>>

Do końca lipca przedłużono zwolnienie od akcyzy sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym, obniżenie stawek akcyzy dla niektórych olejów napędowych i opałowych oraz pozostałych paliw opałowych. Przedłużono też zwolnienie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Źródło: PAP BIZNES