Dyrektor zarządzająca MFW ostrzega przed rosnącym zadłużeniem
Ostrzegła, że rosnący poziom długu publicznego jest groźny dla światowej gospodarki. Coraz większa część dochodów rządowych jest przeznaczana na spłatę odsetek i hamuje wzrost gospodarczy. Zaś słaby wzrost utrudnia obniżanie zadłużenia. Kristalina Georgieva zwróciła uwagę na powszechną niechęć polityków do ograniczania wydatków i podnoszenia podatków.
„Kraje stanęły w obliczu wysokiego i rosnącego długu publicznego, znacznie wyższego niż przed pandemią. Nasze prognozy wskazują na nieuchronną kombinację niskiego wzrostu i wysokiego zadłużenia, co wróży trudną przyszłość” — powiedziała.
Globalny dług publiczny zbliża się do 100 bln dolarów
Zadłużenie gwałtownie wzrosło na wczesnych etapach epidemii koronawirusa, gdy gospodarki były zamknięte. Wiele rządów, w tym w największych gospodarkach świata, nie zdołało jeszcze opanować wydatków.
W Stanach Zjednoczonych dług publiczny wynosi 99% PKB i według Congressional Budget Office, jeśli nie nastąpią zmiany w obowiązujących przepisach, osiągnie za 10 lat 125% PKB. Ponadpartyjny Komitet Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego wyliczył, że jeśli Donald Trump wygra wybory, wskaźnik długu do PKB wzrośnie o 17 pkt proc. – do 142% PKB do połowy następnej dekady.
Wynika to z obietnic republikańskiego kandydata dotyczących obniżenia podatków dla osób fizycznych i przedsiębiorstw, a także planów nałożenia wysokich taryf i deportacji milionów imigrantów.
Rząd Chin niedawno wpompował do gospodarki setki miliardów juanów, aby podtrzymać słabnący wzrost gospodarczy.
Politycy stawiają na ekspansją fiskalną by uniknąć recesji
Georgieva podkreśliła, że niedobra zmiana zaszła także w krajach o niskich dochodach, których dług publiczny niebezpiecznie wzrósł.
„Z badań MFW wynika, że politycy coraz częściej opowiadają się za ekspansją fiskalną by uniknąć recesji. Nawet tradycyjnie konserwatywne pod względem fiskalnym partie polityczne zaczynają coraz chętniej pożyczać i wydawać pieniądze” – powiedziała Georgiewa.
Dyrektor zarządzająca MFW zaleciła, by rządy zaczęły zmniejszyć zadłużenie i odbudowywać bufory fiskalne, aby poradzić sobie z potencjalnymi wstrząsami gospodarczymi, które według niej nastąpią być może szybciej, niż się spodziewamy.