Dyrektor generalny EBI: finansowanie dla Polski może przekroczyć 5 mld euro w 2019 r.
„Kwoty finansowania udzielonego przez grupę w ub.r. były nieco niższe niż w poprzednich latach ze względu na niepewności związane z brexitem, które sprawiły, że podchodziliśmy ostrożniej do finansowania części projektów. Myślę, że w tym roku kwota ta w przypadku całej grupy będzie nieco wyższa. Nie mamy limitów dla poszczególnych krajów, więc w pewnym stopniu jesteśmy uzależnieni od jakości projektów do finansowania. Jeśli chodzi o samo EBI, czyli o bank, prawdopodobnie osiągniemy w tym roku blisko 4,5 mld euro finansowania, do tego należy doliczyć pożyczki w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). Łącznie jako grupa powinniśmy więc nieco przekroczyć 5 mld euro” – powiedział Laloux.
Podkreślił, że w przypadku Polski – która zajmuje 5. miejsce w UE pod względem wielkości finansowania otrzymywanego z Grupy EBI – roczne kwoty pożyczek i kredytów wahały się przeważnie w granicach 4-5 mld euro.
Czytaj także: EBI i Ministerstwo Finansów mają umowę o kredyt w wysokości 170 mln euro na wsparcie działalności PAN >>>
W 2018 r. Grupa EBI udzieliła Polsce finansowania w wysokości 4,8 mld euro, w tym 3,74 mld euro z samego EBI, a 1,04 mld euro z EFI.
Projekty infrastrukturalne pozostaną w centrum uwagi
„Nasze portfolio projektów w znacznym stopniu skoncentrowane jest w Polsce na projektach infrastrukturalnych i one pozostaną w centrum uwagi. Mamy też znaczącą liczbę partnerstw z bankami w zakresie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Trzeci obszar naszej działalności, mniejszy niż dwa wymienione wcześniej, to wsparcie dla sektora prywatnego w zakresie ochrony środowiska i innowacji. Główne obszary naszej działalności się nie zmienią, ale chcielibyśmy zachęcić do współpracy więcej prywatnych firm” – dodał dyrektor generalny.
Laloux podkreślił, że w Polsce udział środków przeznaczanych na projekty związane z ochroną klimatu jest „nieco powyżej średniej” dla EBI, wynoszącej ok. 25% (bank chce przeznaczać 50% środków na cele klimatyczne do 2025 r.).
„W Polsce udział takich projektów jest nieco powyżej średniej, ponieważ dotychczas udawało nam się łączyć duże projekty infrastrukturalne z działaniem na rzecz klimatu. Chodzi tu np. a projekty w zakresie transportu publicznego – tramwaje, metro, autobusy hybrydowe. To są inwestycje w infrastrukturę, które jednocześnie są pozytywne dla klimatu, ponieważ pozwalają zapobiegać emisji CO2” – podsumował dyrektor generalny.
Laloux: chcemy finansować innowacyjne firmy średniej wielkości w Polsce
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) chce zwiększyć finansowanie sektora prywatnego w Polsce, w szczególności młodych, innowacyjnych firm średniej wielkości (tj. zatrudniających 250-600 osób), poinformował ISBnews dyrektor generalny EBI Jean-Christophe Laloux.
„W ramach Planu Junckera staramy się m.in. wspierać młode, innowacyjne firmy, zasadniczo – choć nie wyłącznie – te działające w trzech głównych obszarach: life science, IT i przetwórstwo przemysłowe. Naszym celem jest wspieranie firm, które mają dobre biznes plany, ale nie generują jeszcze znaczących przychodów” – powiedział Laloux w rozmowie z ISBnews po uroczystości podpisania przez EBI umowy ze spółką Mabion na do 30 mln euro kredytu.
„Chcielibyśmy być bardziej obecni w obszarze innowacji, ponieważ dla banku Unii Europejskiej ważne jest, by móc pokazać, iż w tzw. regionach 'kohezyjnych’ ma miejsce wiele innowacji” – dodał.
Czytaj także: 150 mln zł finansowania dla MŚP w województwie kujawsko-pomorskim. Bank Pekao podpisał umowę z EBI >>>
Podkreślił, że bank nie chce poprzestać na umowie ze spółką Mabion i chciałby podjąć współpracę z innymi innowacyjnymi firmami, nie tylko z sektora biotech.
„Odbyliśmy już kilka rozmów z innymi innowacyjnymi spółkami, ale chcemy mieć tych dyskusji jeszcze więcej. Chcemy powiedzieć polskim przedsiębiorstwom: jeśli szukacie stosunkowo dużego finansowania i macie plan inwestycyjny na 5-7 lat, to możemy być waszym partnerem” – podkreślił dyrektor generalny.
Przyznał, że EBI prowadzi obecnie wstępne rozmowy z pewnymi spółkami, ale dodał, że za wcześnie jeszcze na podawanie szczegółów na ten temat.
Pozyskiwanie partnerów z obszaru innowacji przychodzi z trudem
Wskazał, że pozyskiwanie partnerów z obszaru innowacji przychodzi z trudem.
„EBI łatwiej jest finansować duże projekty infrastrukturalne w Polsce, ale znacznie trudniej jest znaleźć innowacyjne firmy średniej wielkości, zazwyczaj zatrudniające 250-600 osób” – powiedział Laloux.
„Polska ma wspaniałe osiągnięcia, jeśli chodzi o nadrabianie zaległości w zakresie infrastruktury, wykorzystywania funduszy infrastrukturalnych i modernizowania kraju. Ale wciąż sektor prywatny nie bierze w tym udziału w takim stopniu, w jakim byśmy tego chcieli” – podsumował dyrektor generalny.
W czwartek EBI podpisał z firmą biotechnologiczną Mabion umowę kredytu do kwoty 30 mln euro na sfinansowanie planów jej rozwoju. Środki pozyskane w ramach udzielonego kredytu zostaną przeznaczone na finansowanie projektów inwestycyjnych i badawczo-rozwojowych, w tym dotyczących rozwoju leków biopodobnych i innowacyjnych leków biologicznych, a także zwiększenie mocy wytwórczych spółki dzięki najnowocześniejszej infrastrukturze badawczo-rozwojowej. Dodatkowe środki pozwolą na zatrudnienie 96 nowych pracowników.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla rzetelnie przygotowanych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.