Dwa scenariusze dalszych podwyżek stóp procentowych NBP

Dwa scenariusze dalszych podwyżek stóp procentowych NBP
Agata Filipowicz-Rybicka, Fot. Alior Bank
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agata Filipowicz-Rybicka, Dyrektor Działu Analiz Makroekonomicznych, Główny Ekonomista w Alior Banku uważa, że są możliwe dwa scenariusze dalszych zmian stóp procentowych.

RPP na po dzisiejszym spotkaniu podwyższyła stopy o 100 p.b. – to spore zaskoczenie. Podobnie jak rynek oczekiwaliśmy 50 p.b.

Wydaje się zatem, że RPP pozostaje zdeterminowane w walce z inflacją a za przyspieszeniem cyklu z pewnością stał ostatni odczyt inflacji CPI za marzec na poziomie 10,9% r/r, mocno przewyższający konsensus.

Czytaj także: Podwyżka stóp procentowych jednak nie umocni złotego?

To nie koniec wzrostu stóp procentowych

Z  komunikatu wynika, że istotnym argumentem dla Rady pozostawało podwyższone ryzyko związane z wojną w Ukrainie oraz utrzymujący się mocny popyt stymulowany rosnącymi dochodami gospodarstw domowych.

W naszej ocenie utrzymujące się ryzyka wzrostu cen surowców na świecie oraz potencjalnego osłabienia złotego na skutek pogorszenia nastrojów wobec wojny w Ukrainie, przy dobrej koniunkturze będą argumentem dla kontynuacji podwyżek stóp.

RPP chce szybciej zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych?

Po dzisiejszej podwyżce o 100 p.b. argumenty dla wyższej niż oczekiwaliśmy stopy docelowej rosną, a nasze oczekiwania przesuwają się w kierunku 5,5% (z ryzykiem w górę).

Z pewnością nieco więcej światła dla dalszych działań RPP rzuci jutrzejsza konferencja szefa RPP. Już dziś można jednak rozważyć dwa scenariusze.

Rada mocniejszym ruchem mogła zadziałać wyprzedzająco, chcąc jednocześnie schłodzić oczekiwania inflacyjne, co mogłoby pozwolić na szybsze zakończenie cyklu podwyżek.

Z drugiej jednak strony przyspieszenie cyklu może pokazywać kierunkowo nastawienie Rady, a przy obecnej skali podwyżek pozostaje mocno jastrzębie.

Źródło: aleBank.pl