Dużo Fed-u przed świętami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Tydzień jest świąteczny, jednak mimo to kilku ważnych informacji lepiej nie przegapić: wtorek przyniesie pakiet danych PMI z Europy, a także wskaźniki inflacji w Wielkiej Brytanii. Najważniejsze informacje z USA pojawią się pod koniec tygodnia: będą to wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz ostateczne wyliczenie dynamiki PKB za czwarty kwartał.

Wielkanoc zbliża się milowymi krokami, handel na rynkach powinien stopniowo przycichać, zwłaszcza, że najmocniejsze wrażenia – związane z posiedzeniami banków centralnych – rynki mają już za sobą. Fed przekazał światu, by był ostrożny, więc jeszcze przez jakiś czas inwestorzy będą sprawdzać, czy na pewno ma rację.

Dzisiaj Japonia świętuje, a inwestorzy mają wolne od twardych danych o gospodarkach. Po południu pojawią się informacje o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, na które warto zwrócić uwagę. Poza tym tydzień będzie bogaty w wystąpienia przedstawicieli Fed: dzisiaj głos zabrał już Jeffrey Lacker, po południu wypowie się Dennis Lockhart z Atlanty, jutro Charles Evans z Chicago, a w czwartek James Bullard  (członek FOMC z prawem głosu). Ich wypowiedzi będą uważnie wysłuchiwane, bo ubiegłotygodniowe decyzje FOMC zrobiły na rynkach piorunujące wrażenie.

Polityka nabiera tempa, choć niektóre wydarzenia maję przede wszystkim wymiar symboliczny, jak wizyta prezydenta Baracka Obamy na Kubie, a inne – bardzo konkretny, o dużych konsekwencjach społecznych i ekonomicznych. Do takich należy porozumienie UE – Turcja w sprawie uchodźców. Najbliższy tydzień powinien dać odpowiedź, czy kontrakt, a w zasadzie transakcja wymienna, w której obiektem są uchodźcy, działa bez zarzutu. Unia wyłożyła grube miliardy i złożyła poważne obietnice akcesyjne Turcji, by mechanizm się sprawdził.

Ciekawy obrót przybrała debata budżetowa w Wielkiej Brytanii, której efektem było złożenie dymisji przez Iaina Duncana Smitha, ministra pracy i emerytur. IDS oświadczył, że zdobił to z powodu rozterek moralnych i cięć w budżecie. Wygląda jednak na to, że poszło o Brexit, którego Duncan Smith jest zwolennikiem. IDS wyraźnie uwierała obecność w proeuropejskim rządzie Davida Camerona. Brexit mocno dzieli Konserwatystów, a wojna w ich szeregach staje się coraz ostrzejsza.

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank Polska