Duża aktywność w sektorze transakcji przychodzących dobrze rokuje dla fuzji i przejęć w CEE w 2022 roku

Duża aktywność w sektorze transakcji przychodzących dobrze rokuje dla fuzji i przejęć w CEE w 2022 roku
Źródło: Mazars
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Mazars, międzynarodowa firma specjalizująca się w audycie, podatkach i doradztwie publikuje dziś ( 28 lutego) nowy raport, opracowany we współpracy z Mergermarket, który wskazuje, że wartość transakcji fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest najwyższa od 5 lat. Badanie sugeruje, że podmioty zawierające transakcje odkładają na bok obawy związane z Covid-19, rosnącą inflacją i niestabilnymi rynkami energetycznymi, co prowadzi do silnego napływu transakcji przychodzących. To obiecujący początek 2022 roku.

Raport zatytułowany „Investing in CEE: Inbound M&A report 2021/2022” („Inwestowanie w Europie Środkowo-Wschodniej: raport na temat zagranicznych fuzji i przejęć w 2021/2022”) zawiera przegląd aktywności w zakresie fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2021 oraz przedstawia wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.

Zarówno wolumen, jak i wartość transakcji wzrosły w 2021 roku. Liczba transakcji M&A w regionie Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła poziom 889 w 2021 roku, co daje 32% wzrost względem poprzedniego roku.

Zwiększyła się również łączna wartość transakcji, która wyniosła 67,5 mld euro. Stanowi to wzrost o 41% w stosunku do roku 2020 i jest to najwyższa łączna wartość transakcji od 2016 roku.

Zróżnicowana gospodarka CEE

Michel Kiviatkowski, Lider Doradztwa Finansowego Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej i Partner Zarządzający Mazars w Polsce, komentuje:

‒ Nasze badanie pokazuje, że nabywcy nie zrażają się nadal występującymi wyzwaniami i próbują rozszerzać działalność. Region może pochwalić się zróżnicowaną gospodarką.

Bazując na silnym potencjale informatycznym, rosnącej klasie konsumentów o średnich dochodach i dużych zasobach naturalnych, stanowi atrakcyjny obszar dla inwestycji i rozwoju, ponieważ firmy starają się przekształcić swoje łańcuchy dostaw w wyniku zaburzeń spowodowanych pandemią ‒ mówi ekspert.

Transgraniczne fuzje i przejęcia

Europa Środkowo-Wschodnia nadal jest atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowych inwestorów. Odnotowano znaczny wzrost zarówno wolumenu, jak i wartości transgranicznych transakcji fuzji i przejęć, przy czym wartość ujawnionych transakcji przychodzących (z uwzględnieniem Rosji) wzrosła o 36% i osiągnęła 32,5 mld euro ‒ jest to najwyższa roczna wartość transakcji od 2016 r.

Miejsce Polski w Europie oznacza, że jest to dobra lokalizacja dla produkcji

Znacznie wyższy był również wolumen transakcji ‒ łącznie 371 przychodzących transakcji fuzji i przejęć, co stanowi wzrost o 34% w porównaniu z rokiem 2020 i najwyższy poziom wolumenu transakcji od 2015 r.

Działalność private equity

Innym znaczącym obszarem, w którym odnotowano wzmocnienie, była działalność private equity (PE). Dzięki rekordowym rezerwom finansowym zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, łączna wartość transakcji wykupów przez fundusze private equity wzrosła o 63%, osiągając łączną kwotę 10,4 mld euro ‒ najwyższy poziom od 2015 r. Również wolumen transakcji gwałtownie wzrósł ‒ o 46% (130 transakcji w 2021 r. w porównaniu do 70 w roku poprzednim).

Odnowienie aktywności na rynku private equity było związane z większą obecnością funduszy pochodzących z USA. Amerykańscy oferenci byli zaangażowani w cztery z dziesięciu największych transakcji PE, w tym w przejęcie 71,76% udziałów w austriackiej firmie specjalizującej się w nieruchomościach komercyjnych, CA Immobilien Anlagen AG, przez Starwood Capital Group za 4,3 mld euro ‒ największą transakcję private equity w 2021 roku.

Inne kluczowe wnioski raportu

Wciąż dominują cztery kraje. Cztery kraje, które znalazły się w czołówce pod względem wolumenu transakcji M&A w 2021 r. to: Polska (z łączną liczbą 192 transakcji), Rosja (146), Austria (119) i Czechy (86). Są to te same cztery kraje, które zajęły pierwsze miejsca pod względem wolumenu transakcji w 2020 roku.

Jeśli chodzi o łączną wartość transakcji, na pierwszym miejscu znalazła się Rosja z ujawnionymi transakcjami o łącznej wartości 20,4 mld euro, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu z rokiem 2020. Austria, Polska i Czechy zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Wyróżniają się Czechy, gdzie łączna wartość transakcji wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,3 mld euro, głównie dzięki jednej transakcji z branży technologicznej.

Branża technologiczna liderem. Branża technologiczna odpowiadała za najwięcej transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 roku. Wyniki były spektakularne: wartość wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,1 mld euro, a wolumen o 86%. Do wzrostu aktywności przyczynił się przyspieszający trend cyfryzacji, a także wzrost popytu na nearshoring IT w wyniku pandemii Covid-19.

Wysokie wyceny w Europie Środkowo-Wschodniej. Dane Mergermarket pokazują, że mediana mnożnika wyceny dla Europy Środkowo-Wschodniej we wszystkich sektorach wyniosła 11x w okresie 2020-21, nieznacznie wyprzedzając Europę Zachodnią z 9,69x. Jednym z minusów klimatu wysokich wycen jest to, że może on sprzyjać nierealistycznym oczekiwaniom ze strony sprzedających ‒ szczególnie gdy na rynek wystawiane są firmy rodzinne.

Sprzyjająca lokalizacja Polski

Napływający inwestorzy coraz częściej szukają możliwości nearshoringu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – a Polska jest często postrzegana jako punkt wejścia na rynki regionu.

‒ Miejsce Polski w Europie oznacza, że jest to dobra lokalizacja dla produkcji, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci została przeniesiona do Chin, Turcji i innych krajów.  Koszty transportu są niższe i istnieje mniejsze ryzyko blokad związanych z Covid-19w łańcuchach dostaw.

Ponadto wysoko wykwalifikowana siła robocza, duży rynek wewnętrzny i rozwinięte sieci dostawców to dodatkowe powody, dla których nasi klienci rozważają przeniesienie produkcji do Polski – komentuje Jacek Byrt, Partner kierujący Działem Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce.

Pełny tekst raportu można pobrać tu.

Źródło: aleBank.pl