Dr Marcin Idzik: O wnioskach płynących ze styczniowego odczytu indeksu PENGAB

Dr Marcin Idzik: O wnioskach płynących ze styczniowego odczytu indeksu PENGAB
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskazują one, że mimo dobrych prognoz makroekonomicznych dla całego kraju wyniki sektora bankowego znajdują się pod presją, a głównym czynnikiem ich poprawy będzie redukcja kosztów.

Styczniowy pomiar koniunktury w placówkach bankowych wskazuje na dobre otwarcie roku w bankowości. Środowisko bankowe istotnie poprawiło swoje przewidywania dotyczące 2018 roku, w szczególności dzięki dobrym prognozom makroekonomicznym, jak również poprawie ekonomicznej gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Obserwujemy wzrosty zarówno wskaźników prognoz średniookresowych jak i długookresowych dotyczących przewidywanej aktywności klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców na rynku usług bankowych.

Oznacza to, że 2018 rok powinien upłynąć w sektorze bankowym pod znakiem wzrostowych tendencji ale o stosunkowo niskiej dynamice.

Zobacz i posłuchaj rozmowy na naszym kanale aleBankTV na YouTube albo na końcu artykułu

Wśród bardzo istotnych zmian, które przewidywane są w polskiej bankowości w 2018 roku na pierwszym miejscu przewiduje się wzrost nakładów na nowoczesne technologie w bankowości. Jest to równoznaczne z drugim trendem, który bardzo mocno się konstytuuje, czyli z dalszą redukcją liczby placówek bankowych. Środowisko bankowe przewiduje, że 2018 rok będzie również rokiem pod znakiem zaciskania pasa. 60 proc. opinii wskazuje iż za zyski banków w głównym stopniu będzie odpowiadała redukcja kosztów, w mniejszym stopniu wzrost przychodów, bądź wzrost cen usług bankowych.

Jeśli chodzi o wzrost przychodów to środowisko bankowe upatruje szans we wzroście liczby nowo sprzedanych produktów dotychczasowym klientom. W mniejszym stopniu za przychody miałby być odpowiedzialny wzrost cen. W większym stopniu w stosunku do roku minionego wzrost przychodów odsetkowych.

Warto zwrócić uwagę, że ogólne spojrzenie na rok 2018 jest pozytywne. 70 proc. badanych przedstawicieli sektora bankowego patrzy na 2018 rok z nadzieją i optymizmem. Jest to prawie dwukrotnie większy odsetek, a niżeli na początku roku 2017. Jest to bardzo istotna zmiana.

42 proc. środowiska bankowego – o 15 punktów procentowych więcej niż przed rokiem – ocenia, że rok 2018 będzie lepszy dla banków niż 2017. 20 proc. badanych ocenia, że będzie to rok gorszy i ten odsetek jest mniejszy w stosunku do roku poprzedniego o 7 procent.

Możemy powiedzieć, że uwarunkowania dla sytuacji w sektorze bankowym w Polsce w 2018 roku są stosunkowo korzystne. Przewidywania makroekonomiczne formułowane przez środowiska bankowe są też dobre w stosunku do wyników, które notowaliśmy przed dwoma, czy trzema laty. Obecnie z miesiąca na miesiąc przebijamy rekordy dotyczące prognoz makroekonomicznych dla sytuacji ekonomicznej kraju, także gospodarstw domowych. Trzeba pamiętać, że są to podstawowe uwarunkowania, które decydują o zrachowaniach konsumentów jak i również przedsiębiorców na rynku usług bankowych.

Korzystną informacją, na którą środowisko bankowe wyczekuje od wielu miesięcy jest poprawa prognoz dla rynku kredytów mieszkaniowych, który w drugiej połowie zeszłego roku miał stosunkowo niską dynamikę. Oceny aktywności klientów na rynku bankowym w obszarze kredytów mieszkaniowych wskazują, że ta sytuacja powinna się diametralnie zmienić w pierwszym kwartale bieżącego roku.