Doroczne pielgrzymowanie bankowców na Jasną Górę
W sobotnie przedpołudnie pielgrzymi wzięli udział w uroczystej liturgii pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Piotra Jareckiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej. W liturgii uczestniczył także prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
To stołeczna archidiecezja jest organizatorem tegorocznej XXXIV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Bankowców Na Jasną Górę w dniach 10-11 maja pod hasłem przewodnim: „Maryjo, Oblubienico Ducha Swiętego módl się za nami”.
Delegacjom środowiska przybyłym z całego kraju towarzyszą rodziny. W gronie bankowców znaczącą grupę stanowią reprezentanci bankowości spółdzielczej, silnie związanej z życiem lokalnych społeczności.
Szczególny charakter tegorocznego pielgrzymowania do Jasnogórskiej Pani wynika z faktu, że wpisuje się ono w 100 rocznicę powstania Pocztowego Banku Oszczędnościowego, późniejszego PKO powołanego dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego.
Także dla celebransa to rok szczególny, związany z 25 rocznicą sakry i posługi biskupiej.
Po liturgii bankowcy złożyli u stóp ołtarza liczne dary w podzięce za opiekę duszpasterską, a także dary pieniężne na konserwację sanktuarium.
Uczestnicy liturgii odbyli także drogę krzyżową na Jasnogórskich Wałach. Pielgrzymkę zakończyła wspólna modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.
Zwracając się do przybyłych bankowców biskup Piotr Jarecki podkreślił, że ich misją jest służenie społeczeństwu, wspieranie przedsiębiorczości i przez to zapewnianie zatrudnienia wszystkim rodakom. Praca bowiem odgrywa szczególną rolę w życiu i rozwoju każdego człowieka.
Coroczne pielgrzymowanie na Jasną Ģórę powinno służyć umacnianiu chrześcijańskiego sposobu wykonywania zawodu, kształtowaniu właściwych relacji w miejscu pracy oraz pamiętanie o potrzebach osób i środowisk najsłabszych ekonomicznie.
Biskup Jarecki zwrócił uwagę na znaczący dorobek polskiej bankowości oraz wiele na przykładów wspierania przez banki kultury, ochrony zdrowia i innych sfer ważnych dla pomyślnego społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.