Doradcy finansowi zwiększyli sprzedaż inwestycji

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

doradca.01.250x167W trudnym dla branży doradztwa finansowego IV kwartale 2012 roku firmy zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) udzieliły kredytów hipotecznych o łącznej wartości 2,87 mld PLN oraz sprzedały produkty inwestycyjne za kwotę 1,82 mld PLN. W okresie spowolnienia na rynku kredytowym doradcy zwiększają sprzedaż produktów inwestycyjnych. Odpowiadają tym samym na potrzeby klientów szukających alternatyw dla coraz niżej oprocentowanych depozytów. 

Profesjonalne doradztwo finansowe odpiera kryzys

W ostatnim kwartale 2012 roku, który był trudny dla branży doradztwa finansowego. osiem firm członkowskich pośredniczyło w udzieleniu kredytów hipotecznych o łącznej wartości 2,87 mld PLN. Co prawda wygaszenie programu „Rodzina na swoim” przyciągnęło klientów zainteresowanych skorzystaniem z dopłat do odsetek. Jednak należy pamiętać, że obowiązujące zasady pozwalały na zaciągnięcie preferencyjnego kredytu na nieliczne nieruchomości.

Andrzej Oślizło, Prezes Zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Expander Advisors zwraca uwagę na wpływ spowolnienia gospodarczego na decyzje klientów: – Korzyści jakie niesie ze sobą doradztwo finansowe nabierają szczególnego znaczenia w trudnych czasach, gdy banki zaostrzają politykę kredytową i odrzucają znacznie więcej wniosków. Wtedy trudno jest samodzielnie uzyskać finansowanie, a porównywanie ofert jest czasochłonne. Tymczasem doradcy dokładnie wiedzą, które banki aktualnie ograniczają akcję kredytową, a które chcą udzielać kredytów. Wiedzą również gdzie szukać najlepszych warunków. Poza tym profesjonalny doradca finansowy pomaga w sprawnym przeprocesowaniu formalności związanych z uzyskaniem kredytu, dzięki czemu klienci mogą skorzystać z okazji cenowych, które obecnie częściej pojawiają się na rynku nieruchomości.

IV kwartał 2012 pod znakiem wygaszenia „Rodziny na swoim”

Według ekspertów na wyniki sprzedażowe firm w ostatnim kwartale wpływało wygaszenie programu „Rodzina na swoim” oraz zaostrzanie przez banki polityki kredytowej. Jacek Dziadak, Wiceprezes Zarządu Związku Firm Doradztwa Finansowego, Dom Kredytowy Notus: – Zazwyczaj ostatni kwartał roku, to wzmożony ruch na rynku mieszkaniowym i kredytów hipotecznych. W ubiegłym roku było podobnie, a wszystko za sprawą kończącego się programu „Rodzina na swoim.”  W tym czasie zaobserwowaliśmy wzrost liczby złożonych wniosków o kredyt hipoteczny właśnie w ramach RnS. Dla wielu klientów fakt, że to już ostatni moment, aby kupić nieruchomość z ośmioletnim dofinansowaniem comiesięcznej raty był argumentem przemawiającym za decyzją o zakupie mieszkania lub domu. Sprzedaż w okresie październik – grudzień 2012 r. była niewątpliwie stymulowana przez program „Rodzina na Swoim”, czego pozytywne skutki dla akcji kredytowej będzie można zaobserwować również na początku 2013 roku. W zakresie ofert kredytów mieszkaniowych w IV kwartale banki wprowadziły lekkie zaostrzenie w polityce udzielania kredytów. Szczególnie widoczne było to na poziomie marż i wymaganego wkładu własnego. Część instytucji wstrzymała udzielanie kredytów na 100 % wartości nieruchomości. Jednak mimo tych zmian uzyskanie kredytu bez wkładu własnego nie stanowiło dużego problemu.

130218.doradcy.01.550x

– Cały rok 2012 był wymagający dla branży doradztwa finansowego. Musieliśmy dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych. I o ile spadające ceny mieszkań powinny zachęcać do kupna nieruchomości, o tyle zaostrzona polityka kredytowa banków była czynnikiem hamującym popyt. Dla wielu firm zrzeszonych w ZFDF pierwszy kwartał 2012 roku okazał się najlepszy, co było jeszcze następstwem realizacji umów zawartych w pod koniec bardzo dobrego pod względem sprzedaży 2011 roku. Jednak kolejne miesiące 2012 roku przynosiły spadek sprzedaży. Jednak mimo perturbacji, firmy doradztwa finansowego wykazały się dojrzałością i szybko reagowały na zmiany, co daje podstawy sądzić, że również w 2013 roku branża poradzi sobie i przetrwa kolejne zawirowania na rynku finansowym – podsumowuje Jacek Dziadak (ZFDF i DK Notus).

Wzrosły obroty w inwestycjach

Fakt, że branża doradztwa finansowego dojrzewa, a firmy poszukują nowych linii biznesowych mogą potwierdzić zwiększone obroty w sprzedaży produktów inwestycyjnych. W IV kwartale 2012 r. siedem firm zrzeszonych w ZFDF sprzedało ich łącznie za kwotę 1,82 mld PLN. – Najczęściej klienci decydowali się na produkty z gwarantowanym zyskiem i ochroną kapitału w postaci lokat. W ubiegłym kwartale zwiększyła się natomiast grupa tych inwestorów, którzy interesowali się rozwiązaniami z wyższymi stopami zwrotu. W związku z cyklem obniżek stóp procentowych część z nich decydowała się na transfer środków z lokat w inne aktywa. W bieżącym roku decyzje Rady Polityki Pieniężnej dalej będą wpływały na obniżenie atrakcyjności lokat oraz wzrost zainteresowania produktami oferującymi większe zyski. Decyzje o inwestycji będą więc coraz częściej podejmowanie w konsultacji z profesjonalnymi doradcami, którzy potrafią przedstawić ofertę starannie dobraną do sytuacji i możliwości klienta spośród wielu dostępnych produktów – komentuje Andrzej Oślizło (ZFDF i Expander Advisors).

130218.doradcy.02.550x