Domy drewniane w atrakcyjnej cenie mogą zmienić rynek nieruchomości
Dobre wzorce mamy bardzo blisko. W Skandynawii, ale także w innych krajach zachodnich technologia drewniana jest stosowana powszechnie.
− Tak jak w Szwecji, gdzie standardowo stawia się budynki po 6 − 8 kondygnacji, wielorodzinne, na szkielecie drewnianym. Podobnie w krajach Ameryki Północnej, gdzie od dawna drewno ma zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. Uważam, że także u nas jest na to miejsce – uważa Michał Sapota.
I dodaje, że już są w Polsce inwestycje budowlane wykorzystujące technologię drewnianą. Oprócz Warszawy budynki wykonane w tego typu technologii znajdują się m.in. w osiedlu w Konstantynowie Łódzkim, w osiedlu pod Koszalinem.
− W tych budynkach ludzie mieszkają od lat. I nic złego tam się nie dzieje. Opinie o mniejszej trwałości budynków drewnianych to legendy – podkreśla prezes Sapota.
Mało budujemy z drewna, ale je eksportujemy
Drewno pod budowę domów wielorodzinnych musi być odpowiednio przygotowane. I mamy w kraju zakłady, które mogą przygotować elementy potrzebne do budowy.
− My nawet to drewno eksportujemy np. do Niemiec. Procesy technologiczne polskie firmy mają opanowane. I nie ma z tym problemu – wyjaśnia Michał Sapota.
Natomiast dostępność drewna to jest inny temat. Niedawno powstała np. spółka Polskie Domy Drewniane, gdzie udziałowcem są Lasy Państwowe. Spółka stawia na wykorzystywanie przede wszystkim polskiego drewna w budownictwie.
− Być może pojawi się konieczność importowania drewna, ale ono może być spokojnie w Polsce przetwarzane do takiego stanu, by wykorzystać je potem do budowy – dodaje ekspert.
Wielka płyta czy budownictwo z drewna?
Koszty budowy w technologii wielkiej płyty i drewnianej są porównywalne. Stąd dobór technologii będzie podyktowany tylko tym, jakiego rodzaju mają to być budynki, o jakiej konstrukcji itd.
− Natomiast jeśli chodzi o wady i zalety, to co kto lubi. Bo można bardzo wiele powiedzieć dobrego i na temat technologii drewnianej, i żelbetowej. Ale tak samo można wskazać różne wady. Natomiast rynek jest bardzo szeroki, jeśli chodzi o popyt na mieszkania. I uważam, że dla obu tych technologii jest miejsce, żeby jedną i drugą wykorzystywać – zauważa Michał Sapota.
I dodaje, że jeśli chodzi o drewno, to żeby utrzymać najniższe koszty produkcji, powinny być to budynki do czterech kondygnacji maksymalnie. Ponieważ wtedy koszt technologii drewnianej jest najniższy. A to pozwoli zaproponować klientowi atrakcyjną cenę.
− Planujemy zrealizować w Zegrzu projekt mieszkaniowy, na 60 mieszkań. Będzie to hala podziemna, garażowa żelbetowa, wymurowane będą klatki schodowe i szachty windowe, natomiast cała reszta będzie na konstrukcji drewnianej. Kończymy prace projektowe i w ciągu miesiąca zacznie się produkcja tego budynku w fabryce – zapowiada Michał Sapota.