Dom Kredytowy Notus nadal wiceliderem rynku doradztwa finansowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

notus.dm.250xDom Kredytowy Notus w 2012 roku uruchomił kredyty hipoteczne na kwotę ponad 2 mld złotych. Tym samym udział firmy w rynku kredytów hipotecznych wzrósł o 1% w stosunku do 2011 roku i wyniósł 5,5%. Osiągnięty wynik potwierdza silną i stabilną pozycję Domu Kredytowego Notus wśród liderów firm doradztwa finansowego.

Dom Kredytowy Notus SA w okresie styczeń – grudzień 2012 uruchomił sprzedaż kredytów na kwotę 2,01 mld złotych. Firma utrzymała sprzedaż na podobnym poziomie, jak 2011 roku, czyli pierwszym dobrym roku od czasu kryzysu.

Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników sprzedażowych, które były na podobnym poziomie, jak w roku 2011. To potwierdza, że Dom Kredytowy Notus jest stabilną firmą i pokazuje, że nasza strategia rozwoju sprawdza się w różnych sytuacjach rynkowych – podkreśla Robert Pepłoński, Prezes Zarządu Domu Kredytowego Notus SA.

W wyniku zrealizowanej sprzedaży w zakresie kredytów mieszkaniowych w 2012 roku, Dom Kredytowy Notus nadal pozostaje wiceliderem rynku doradztwa finansowego (wg danych Związku Firm Doradztwa Finansowego).

Wykres 1. Pokazujący wartość sprzedaży kredytów hipotecznych w poszczególnych kwartałach 2012 roku.

130219.notus.wykres.01.459x279

Zmiany, które zaszły na całym rynku były również widoczne w Domu Kredytowym Notus. Spadek cen nieruchomości, przyczynił się do spadku średniej kwoty zaciąganych kredytów hipotecznych. Firma chociaż udzieliła podobną ilość kredytów, to miały one średnio o 9% mniejszą wartość niż w 2011 roku.

Sam rok 2012, chociaż nie rekordowy pod względem udzielonych kredytów, to jednak był dobrym czasem dla tego sektora. Klienci z większą ostrożnością, ale mimo wszystko chętnie kupowali nieruchomości finansowane kredytami mieszkaniowymi. Niewątpliwie duża w tym zasługa programu „Rodzina na Swoim”, który wygasł z końcem zeszłego roku, bo część kupujących chciała zdążyć i jeszcze skorzystać z rządowego dofinansowania. Prawie połowa klientów zgłaszający się do naszej firmy po kredyt hipoteczny, w pierwszej kolejności była zainteresowana uzyskaniem finansowania właśnie w ramach tego programu. W efekcie, ponad 20% kredytów, w których realizacji pośredniczyliśmy, była zaciągnięta w ramach „Rodziny na Swoim”. Dodatkowo, zainteresowanie kredytami napędzały spadające ceny nieruchomości, co dla wielu kupujących było ważnym czynnikiem przemawiającym za kupnem mieszkania czy domu – komentuje Robert Pepłoński, Prezes Zarządu Domu Kredytowego Notus.

Źródło: Dom Kredytowy Notus