Dolar mocniejszy po CPI?

Dolar mocniejszy po CPI?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pojawiają się sygnały niedoboru dolarów. Jego umocnienie to naszym zdaniem kwestia czasu. W ślad za tym, tracił będzie złoty. Dziś wyniki inflacji CPI w USA za luty. Prognozy relatywnie nisko. Możliwe zaskoczenie odczytem powyżej konsensusu.

Za nami sesja w USA z zahamowaniem albo odwróceniem dominujących tendencji wysokiego apetytu na ryzyko na rynkach finansowych z końcówki ubiegłego tygodnia. Spodziewamy się wznowienia aprecjacji dolara w związku z dalszym rozszerzeniem spreadów oprocentowania obligacji skarbowych między USA a Niemcami wzdłuż całej krzywej. Słabsze euro będzie negatywnie oddziaływać na złotego. Na większości par już wczoraj notowania powróciły powyżej maksymalnych wartości z piątku. EURPLN jest ponownie powyżej bariery 4,20, USDPLN ponad 3,40, a CHFPLN tuż poniżej 3,60. GBPPLN po raz trzeci w tym roku testuje 200-sesyjną średnią ruchomą (4,75).

Wydarzeniem wtorku jest publikacja danych o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych. Spodziewana jest stabilizacja wskaźnika z wyłączeniem wrażliwych kategorii (1,8 proc. r/r), a na podstawowym indeksie lekki wzrost (2,2 proc.). Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły, wg analityków, o 0,2 proc. Dzisiejszy odczyt nie ma większego znaczenia dla decyzji, którą FED podejmie w przyszłą środę. Podwyżka stóp jest przesądzona. Obecnie gra toczy się o to, czy bank nie będzie skłonny zaaplikować łącznie aż 4 podwyżek oprocentowania w tym roku. W naszej ocenie zasygnalizowanie takiej gotowości może mieć miejsce już na marcowym posiedzeniu. Skład FOMC w 2018 r. jest obecnie dużo bardziej jastrzębi niż poprzedni. Zwolennikiem szybszych podwyżek, aplikowanych m.in. jako przeciwwaga dla łagodniejszej polityki fiskalnej, jest prezes J. Powell. Potwierdził to podczas niedawnego przesłuchania przed Kongresem. Na tym paliwie dolar będzie zyskiwał, a waluty EM (także złoty) istotnie stracą w najbliższych tygodniach.

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że zarówno inflacja CPI, jak i bazowa przekroczą środek celu na poziomie 2,5 proc. W porównaniu do projekcji z listopada, ścieżkę inflacji bazowej została skorygowana w dół. Podniesiono natomiast ścieżkę dynamiki PKB w latach 2019-2020. Centralna ścieżka zakłada wzrost PKB na poziomie 4,2 proc. w tym roku, 3,8 proc. w 2019 r. oraz 3,6 proc. w 2020 r. Inflacja CPI wyniesie, odpowiednio: 2,1 proc., 2,7 proc. oraz 3,0 proc. Inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 1,6 proc. w 2018 r., 2,6 proc. w 2019 r. oraz 3,0 proc. w 2020 r.

Damian Rosiński

Dom Maklerski AFS