Doing Business 2014: Polska na światowym podium pod względem dostępności do kredytów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bik.01.250x130W najnowszym raporcie "Doing Business 2014", opublikowanym przez Bank Światowy, Polska znalazła się na 3. miejscu pod względem dostępności do kredytów. W ocenie ekspertów Banku, polski system wymiany informacji kredytowej, zasłużył na maksymalną liczbę punktów, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko bankowe, a równocześnie umożliwia klientom banków szeroki dostęp do danych na swój temat oraz do własnej historii kredytowej.

Najnowsza odsłona rankingu Doing Business potwierdza, że Polska jest już niekwestionowanym liderem w Europie jeśli chodzi o dostępność do kredytów. W ocenie Banku Światowego wypadamy lepiej niż kraje skandynawskie, Niemcy czy Francja. Polski system kredytowy jest jednak nie tylko prymusem w skali regionu, ale zajmuje jedną z najwyższych pozycji także w ujęciu globalnym. W najnowszym raporcie Polska zajęła 3. miejsce na 189 krajów.

Zdaniem dr. Mariusza Cholewy, Prezesa Zarządu Biura Informacji Kredytowej, to niezaprzeczalny sukces, który jest istotny nie tylko dla sektora bankowego, ale również dla wszystkich osób ubiegających się i zaciągających kredyty. – Cieszy nas w szczególności celująca ocena wystawiona przez ekspertów Banku Światowego polskiemu systemowi wymiany informacji kredytowej, czyli de facto działalności Biura Informacji Kredytowej – komentuje. – W najnowszej edycji raportu polski system uzyskał najwyższą, 6-punktową notę.

 131209.kredyt.01.500x

W analizie dotyczącej wymiany informacji kredytowej, ocenie podlega kilka czynników, począwszy od tak podstawowego, jak sama obecność dedykowanego systemu, co w wielu krajach nadal nie jest jeszcze standardem. – U nas Biuro Informacji Kredytowej już od szesnastu lat jest jednym z filarów systemu kredytowego – mówi dr Mariusz Cholewa.  – Współpracujemy ze wszystkimi bankami komercyjnymi, SKOK-ami oraz bankami spółdzielczymi, łącznie z ok. 670 instytucjami finansowymi
w Polsce – wylicza.

Polska zdobyła punkty w każdym z ocenianych przez Bank Światowy elementów systemu. W rankingu brane są pod uwagę m.in. informacje, czy w bazach gromadzone są zarówno pozytywne, jak i negatywne dane, czy dotyczą one klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, a także czy system zapewnia każdemu dostęp do informacji na własny temat. Jak przypomina Mariusz Cholewa – Dostęp ten jest zapewniony w każdej chwili poprzez internetowy portal BIK. Na pozycję danego kraju w rankingu wpływa również fakt, czy funkcjonują w nim równocześnie biura informacji gospodarczej, które monitorują zadłużenie podmiotów spoza sektora bankowego.

Od 2001 roku, BIK udostępnił sektorowi bankowemu już ponad 210 milionów raportów z historią kredytową klientów. W bazach BIK znajdują się informacje o 115 mln rachunków oraz o 22 mln osób. Ponad 90 proc. danych zgromadzonych w BIK to informacje pozytywne, a więc dotyczące terminowo spłacanych zobowiązań.

Źródło: Biuro Informacji Kredytowej