Dobry Start: 90% uprawnionych złożyło wnioski, ZUS wypłacił ponad 1,1 mld złotych

Dobry Start: 90% uprawnionych złożyło wnioski, ZUS wypłacił ponad 1,1 mld złotych
Fot. stock.adobe.com / mbt_studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 90 proc. uprawnionych osób złożyło wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach programu Dobry Start. Na konta rodziców i opiekunów trafiło już ponad 1,1 mld zł ‒ poinformował ZUS.

Od 1 lipca do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 zł z programu Dobry Start.

W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Sprawna obsługa tego zadania przez ZUS była możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji

Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Czytaj także: Banki w świadczeniu Dobry Start 300+ i 500+, o czym warto wiedzieć?

90% uprawnionych złożyło wnioski

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że większość uprawnionych osób złożyła już wniosek o świadczenie Dobry Start.

‒ Sprawna obsługa tego zadania przez ZUS była możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji. W ostatnim czasie mocno na to postawiliśmy i widzimy już tego efekty.

Zaawansowane informatycznie systemy pozwoliły na szybką obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy. Automatyzacja pozwoliła również odciążyć pracowników ZUS – mówi prof. Uścińska.

Czytaj także: Pomoc w złożeniu wniosku o świadczenie 300 plus można uzyskać w placówkach ZUS, KRUS i Poczty Polskiej

E-wnioski przede wszystkim poprzez e-bankowość

Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej (63,2 proc.), Platformy Usług Elektronicznych (27,8 proc.) oraz portalu Emp@tia (9,0 proc.) Zdecydowana większość wniosków została obsłużona przez automat.

Największą grupę osób, na które wypłacono świadczenie Dobry Start stanowiły dzieci w wieku od 7 do 14 lat (68,8 proc.). Najwięcej dzieci, na które przyznano i wypłacono świadczenie uczęszcza do szkół podstawowych (67,7 proc.), liceów ogólnokształcących (13,8 proc.) oraz techników (13,4 proc.).

Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej (63,2 proc.)

Najwięcej świadczeń Dobry start przyznano w województwie mazowieckim – dla 581,0 tys. dzieci, a dla 558,3 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę. Natomiast najmniej świadczeń dobry start przyznano w województwie opolskim – dla 87,6 tys. dzieci, a dla 84,8 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę.

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie „Dobry start”, ZUS przelał ponad 1,1 mld zł na konta rodziców i opiekunów w ramach tego programu.

Świadczenie bez względu na dochód

Program Dobry Start to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód.

Od 1 lipca do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 zł z programu Dobry Start

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat ‒ w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Czytaj także: Dobry Start: wnioski o wypłatę 300+ dostępne w bankowości elektronicznej Alior Online

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS