Dobre perspektywy na rynku pracy w obszarze instytucji finansowych dla specjalistów i menedżerów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
biznesmen.02.250x167

W obszarze instytucji finansowych, w I kwartale 2012 roku 85% pracodawców deklarowało zatrudnienie specjalistów i menedżerów w centrach finansowo-księgowych, w firmach księgowych i consultingowych - 72%. Kadrę wyższego i średniego szczebla zatrudniali również pracodawcy w obszarze bankowości - 67%. Są to najlepsze wyniki w Polsce.

Antal International opublikował wyniki 11. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Raport prezentuje tendencje i prognozy zatrudnienia i zwalniania kadry średniego i wyższego szczebla w I i II kwartale 2012 roku.

 

Firmy księgowe, consultingowe i centra finansowo-księgowe

Pod koniec 2011 roku 73% pracodawców z firm księgowych i consultingowych i 69% z centrów finansowo-księgowych zatrudniało specjalistów i menedżerów, a plany zatrudnienia na początku bieżącego roku deklarowała trochę ponad połowa przedsiębiorców. W rzeczywistości rekrutacje przeprowadziło kilkanaście procent respondentów więcej. Na te dobre wskaźniki wpływają optymistyczne dane z innych branż. „Polityka zatrudnień i zwolnień w firmach doradztwa finansowo-księgowego i audytorskich jest bardzo uzależniona od sytuacji gospodarczej – jeśli jest ona stabilna procesy rekrutacyjne są prowadzone stale, a pracodawcy ciągle poszukują utalentowanych specjalistów. Rotacja jest w tych warunkach naturalna i wynika głównie z przyczyn takich jak złożenie wypowiedzenia przez pracownika, urlopów macierzyńskich czy awansów. Niezmiennie od kilku edycji badania, również branża SSC/BPO deklaruje bardzo duże potrzeby kadrowe – zarówno organizacje dopiero nowo otwierające się na polskim rynku, jak i te działające od lat.” – zauważa Anna Piotrowska-Banasiak, menedżer zespołu specjalizującego się w rekrtuacji specjalistów i menedżerów w obszarze finansów w Antal International.

Niestabilna sytuacja w obszarze bankowości

W I kwartale 2012 roku 67% pracodawców w obszarze bankowości deklarowało zatrudnienie specjalistów i menedżerów, a 56% ma takie plany na II kwartał. Jednocześnie wysoki odsetek respondentów deklarował zwolnienia w tej grupie zawodowej – 22%. „Na polski rynek wchodzą nowe firmy z sektora bankowego i budują od podstaw struktury zatrudnienia, co stwarza specjalistom i menedżerom w obszarze bankowości ciekawe możliwości. Z drugiej strony część instytucji prowadzi restrukturyzację w celu ograniczenia kosztów, ogłaszane są zwolnienia grupowe w kolejnych bankach. Szczególnie trudna sytuacja rysuje się przed bankowością detaliczną i hipoteczną – restrykcyjne przepisy kredytowe sprawiły, że zmalał popyt na takie usługi. Optymistyczne perspektywy za to rysują się w obszarze sektora MŚP. Banki widzą duże zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw zaawansowanymi produktami bankowymi.” – komentuje Daria Wancicka, menedżer zespołu specjalizującego się w rekrutacjach specjalistów i menedżerów w obszarze bankowości w Antal International.

Tendencje ogólnorynkowe jednak są pozytywne. W całym kraju 58% pracodawców zadeklarowało, że rekrutowali specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku. W stosunku do ubiegłej edycji badania wskaźnik ten wzrósł o jeden procent. Natomiast w ciągu najbliższych 3 miesięcy plany zatrudnienia pracowników średniego i wyższego szczebla deklaruje 52% pracodawców w Polsce. „Wyniki 11. edycji badania Antal Global Snapshot jasno pokazują, że przewidywania dotyczące spowolnienia gospodarczego okazały się przesadzone. Wpłynęły one na ostrożniejsze prognozy – trzy miesiące wcześniej 49% pracodawców deklarowało plany zatrudnienia w I kwartale – okazało się, że w rzeczywistości aż 58% przedsiębiorców podjęło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Odsetek pracodawców zwalniających specjalistów i menedżerów utrzymuje się cały czas na niskim i stabilnym poziomie. Zwolnienia w I kwartale 2012 roku zadeklarowało 16% przedsiębiorców wobec 15% pod koniec ubiegłego roku. W najbliższych miesiącach zwolnienia przewiduje 15% pracodawców.

 

120426.antal.global.450x

Tendencje w branżach

  • Sytuacja w I kwartale 2012 – do branż najbardziej dynamicznie zatrudniających specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku należą: Centra Finansowo-Księgowe (85%); Księgowość i Firmy Consultingowe (72%); Bankowość i Instytucje Finansowe (67%); Motoryzacja i Lotnictwo (65%); IT – Oprogramowanie i Usługi (63%), Ubezpieczenia (62%). Z kolei najwięcej pracodawców zwalniało specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku z branż: Farmacja (31%); Telekomunikacja (28%); Kancelarie Prawne (23%).

Prognozy na II kwartał 2012 – najlepsze prognozy zatrudniania w II kwartale dotyczą branż: Centra Finansowo-Księgowe (74%); Księgowość i Firmy Consultingowe (70%); IT – Oprogramowanie i Usługi (60%). Nadal sytuacja ma być najtrudniejsza w branżach:

Kancelarie Prawne (26%); Farmacja (23%); Telekomunikacja (25%). Zatrudnieni tu specjaliści i menedżerowie są najbardziej zagrożeni zwolnieniami.

Żródło: Agnieszka Wójcik
Antal International