Do końca roku bez większych zmian

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

rosinski.damian.02.400x376W przeciwieństwie do ubiegłego, w tym roku nie powinniśmy obserwować wzmożonych wahań na lokalnym rynku. Potencjał aprecjacji złotego w krótkim terminie wydaje się wyczerpany, co zwiększa ryzyko odbicia, szczególnie kursów europejskich walut. Z początkiem nowego roku zakładamy wznowienie obserwowanej w II poł. grudnia tendencji odbudowy pozycji złotego.

Najbliższe sesje na rynku nie powinny przynieść tak znaczących zmian, jak to miało miejsce w poprzednich dwóch tygodniach. W krótkim terminie potencjał umocnienia złotego mógł zostać wyczerpany, choć dalszych spadków kursów wykluczyć nie można. Nadal nasza waluta pozostaje niedowartościowana i ze zbyt dużą marżą za ryzyko polityczne. Bazowo zakładamy stabilizację z łagodną tendencją wzrostową podstawowych par do końca roku. Niemniej, ponieważ celem w terminie 2-3 tygodni pozostaje na EUR/PLN 4,18, zdarzyć może się wiele. Bezpieczniej jest założyć, że złoty wyraźnie słabszy już w najbliższym czasie nie będzie. Uważamy, że czas działał będzie na korzyść sprzedających obce waluty. Przy czym, spośród 4 głównych, najmniejszy potencjał aprecjacji złotego widzimy wobec euro i franka, a największy w relacji do amerykańskiego dolara.

W okresie świątecznym na rynek nie napłynęły żadne istotne dane, nie wydarzyło się także nic, co mogłoby skłonić dużych graczy do dokonania zmian w portfelach. Równie mało ciekawie zapowiadają się ostatnie 4 sesje 2015 r. Rekomendujemy nie podejmować w tym czasie decyzji inwestycyjnych. Nawet w przypadku znaczącego odejścia cen od obecnych wartości, z dużym prawdopodobieństwem na początku roku powrócą zbliżone do nich.

EURPLN: Na niepłynnym rynku podejmowane są nieśmiałe próby osłabienia złotego, ale póki co kończą się one niepowodzeniem. Możliwa jest lekka przecena polskiej waluty z uwagi na wyprzedanie rynków w krótkim terminie. Dotyczy to przede wszystkim pary EUR/PLN. Na USD/PLN cały czas możliwe są spadki cen. Tendencja do aprecjacji złotego także wobec euro powinna powrócić z początkiem nowego roku.

EURUSD: Bez większych zmian i zgodnie z założeniem kurs oscyluje bliżej górnego pasma prognozowanego przedziału wahań 1,08-1,10. Rok zakończy się w rejonie „równej” ceny 1,10. Do końca roku na rynku będzie stabilnie.

Damian Rosiński,
Dom Maklerski AFS