Do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe w 2022 roku? Goldman Sachs podnosi prognozę

Do jakiego poziomu wzrosną stopy procentowe w 2022 roku? Goldman Sachs podnosi prognozę
Fot. stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Cykl podwyżek stóp procentowych zakończy się poziomem 4% stopy dla referencyjnej, prognozują analitycy Goldman Sachs. Inflacja pozostanie powyżej celów banków centralnych regionu zarówno w 2022 roku, jak w roku przyszłym. Wcześniej bank prognozował, że na początku 2022 r. stopa referencyjna wyniesie +3% i zaznaczał, że istnieje ryzyko w kierunku wyższych stóp.

„Odzwierciedlając nasze poglądy na temat inflacji, oczekujemy, że banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej będą dalej zacieśniać w najbliższych miesiącach. Podnosimy naszą prognozę dla szczytowych poziomów stóp w Czechach z 4,25% do 5%, a w Polsce z 3% do 4%. Nadal prognozujemy, że stopy procentowe osiągną 4% na Węgrzech i 3,5% w Rumunii, ale oczekujemy, że 'efektywne’ zacieśnienie będzie większe (poprzez podwyżki stóp depozytowych na Węgrzech i rozszerzenie korytarza w Rumunii)” – czytamy w „CEEMEA Economics Analyst CEE-4 – A Deep Dive into High Inflation”.

Inflacja powyżej celu i w 2023 roku

Zdaniem banku, inflacja pozostanie powyżej celów banków centralnych krajów regionu zarówno w 2022 r., jak również w 2023 r.

„Chociaż nasze prognozy wskazują na szczyt inflacji w Europie Środkowo-Wschodniej na przełomie roku, oczekujemy, że pozostanie ona znacznie powyżej celów banku centralnego w 2022 i 2023 roku, a nasze prognozy inflacji są powyżej konsensusu” – czytamy dalej.

Czytaj także: O ile wzrosną jeszcze stopy procentowe w tym roku? Prognoza Fitch >>>

„W ciągu 2021 r. średnia inflacja w krajach CEE-4 wzrosła z +2,4% r/r do +7,7% r/r (Polska +8,6%, Węgry +7,4%, Czechy +6,6% i Rumunia +8,2%), przy czym większość tego wzrostu przypadła na ostatnie sześć miesięcy roku +8,2%). Chociaż inflacja wzrosła również w skali globalnej, zakres wzrostu i zaskoczenie w stosunku do konsensusu były większe w Europie Środkowo-Wschodniej niż w innych gospodarkach. Wnikliwie analizując czynniki wpływające na wysoką inflację w krajach CEE-4, znajdujemy więcej podobieństw niż różnic w dynamice inflacji w tych czterech gospodarkach” – podał bank.

Źródło: ISBnews