Do Funduszu Trójmorza dołączyły Chorwacja i Litwa, zaangażują po 20 mln euro

Do Funduszu Trójmorza  dołączyły Chorwacja i Litwa, zaangażują po 20 mln euro
Flaga Chorwacji Fot. stock.adobe.com/Alexandr Blinov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Chorwacja i Litwa to kolejne kraje, które formalnie dołączyły do Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który jest współzałożycielem Funduszu zaangażował kolejne 250 mln euro. W sumie Fundusz dysponuje już deklaracjami wpłat na poziomie 913 mln euro.

„Zobowiązanie w wysokości 250 mln euro złożył polski BGK; 20 mln euro – VIPA, Litewska Agencja Inwestycji Publicznych i 20 mln euro – HBOR – Chorwacki Bank Odbudowy i Rozwoju. Łączny wkład do Funduszu Trójmorza wzrósł do 913 mln euro” – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Funduszu.

Obecnie do Funduszu należy 9 krajów

Obecnie do Funduszu należy 9 krajów z regionu Trójmorza – Polska, Rumunia, Estonia, Łotwa, Słowenia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja i Litwa. W grudniu 2020 roku Amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (DFC) zatwierdziła inwestycję wysokości 300 mln USD w Fundusz Trójmorza.

Akt założycielski Funduszu został podpisany w maju 2019 r. z inicjatywy Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i we współpracy z rumuńskim EximBankiem. Akt założycielski Funduszu został podpisany w maju 2019 r. z inicjatywy BGK i we współpracy z rumuńskim EximBankiem.

Czytaj także: BGK zwiększył zaangażowanie w Fundusz Trójmorza o 250 mln euro >>>

W październiku 2020 r. Fundusz Trójmorza w ramach swojej pierwszej inwestycji nabył spółkę Cargounit – polskiego lidera na rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowej. W grudniu 2020 r. Fundusz dokonał swojej drugiej inwestycji – nabył pakiet kontrolny estońskiej spółki Greenergy Data Centers działającej w branży cyfrowej.

Źródło: ISBnews