Dietl: celem giełdy utrzymanie 60 proc. wskaźnika wypłat dywidendy w 2020 roku

Dietl: celem giełdy utrzymanie 60 proc. wskaźnika wypłat dywidendy w 2020 roku
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2020 roku chcemy, aby współczynnik kosztów do dochodów był poniżej 0,5 i planujmey dalej wypłacać co najmniej 60 proc. zysków dywidendy - tak o celach finansowych polskiej giełdy mówił jej prezes Marek Dietl podczas prezentacji strategii #GPW2022.

W 2020 roku giełda dalej będzie wypłacać co najmniej 60 proc. zysków dywidendy - powiedział Marek Dietl podczas prezentacji strategii #GPW2022 @GPW_WSExchange

– Chcemy rozwijać polską giełdę, która będzie centrum finansowym naszego regionu. Prezentowana dziś strategia na lata 2018 – 2022 to mapa drogowa, dzięki której, w co gorąco wierzę, Polska giełda osiągnie pozycje lidera – nie tylko w naszym regionie, ale w całej Europie i na świecie. Wpisuje się ona w powstającą w Ministerstwie Finansów strategię dla rynku kapitałowego – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście, odczytanym przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz podczas prezentacji strategii #GPW2022.

Minister dodała, że wkrótce zmniejszą się dopłaty z funduszy europejskich trafiające do Polski, dlatego już teraz trzeba się na to przygotować. – Kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, poziom PKB Polski w porównaniu ze średnim europejskim stanowił wówczas 43 proc., dzisiaj to jest już niemal 70 proc. Kolejna perspektywa unijna nie będzie więc dla nas hojniejsza. Zatem to, co postawiliśmy sobie jako cel Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, to zmobilizowanie kapitału własnego do tego, aby mieć środki inwestycyjne do realizacji ambitnych projektów gospodarczych po roku 2022. Giełda z całą pewnością jest instrumentem, dzięki któremu rosły globalne korporacje. My chcielibyśmy, aby polska giełda taki cel również spełniała, aby była miejscem, do którego będą sięgać wszyscy przedsiębiorcy (duzi, średni i mali), jako sposób na szybkie pozyskanie kapitału do wzrostu – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz.

Wspomniała też o ważnej roli GPW w spieraniu młodych spółek technologicznych, potrzebujących „kapitału cierpliwego, ale który może przynieść nieoczekiwane zyski w dłuższym horyzoncie czasu”.

Szczegóły strategii #GPW2022

Szczegóły strategii #GPW2022 zaprezentował prezes giełdy Marek Dietl. – W 2020 roku chcemy być dalej świadomi kosztów, dlatego współczynnik kosztów do dochodów powinien być poniżej 0,5. Chcemy też dalej wypłacać co najmniej 60 proc. zysków dywidendy – zaznaczył Marek Dietl. Średnioroczny wzrost przychodów ma wynieść natomiast 7 proc.

Do przesłanek zaktualizowanej strategii #GPW2022 prezes giełdy zaliczył wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki, odpowiedź na wyzwania konkurencji, tworzenie wartości dodanych do dotychczasowych linii biznesowych, redukcję wpływu dźwigni operacyjnej na wyniki Grupy GPW oraz realizacje celów operacyjnych założonych w 2013 roku.

Więcej o strategii #GPW2022 przeczytasz tutaj:

Oto inicjatywy strategiczne #GPW2022. W 2022 roku maja przynieść grupie 31 proc. przychodów?>>

GPW stworzy platformę handlu odpadami i surowcami wtórnymi>>

GPW planuje utworzenie rynku Private Market opartego o Blockchain>>