Dane z amerykańskiego rynku pracy – zmiany, szczegółowe informacje
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w styczniu wyniosła 151 000 - był to wynik znacznie gorszy od konsensusu ekonomistów oraz od odczytu z grudnia ubiegłego roku, który dodatkowo został zrewidowany w dół do poziomu 262 tysięcy. Szczegółowe dane przedstawione przez amerykański urząd Bureau of Labor Statistics pokazują, że zatrudnienie rosło w wielu branżach, jednak największy wzrost przypadł na sektor handlu detalicznego, w którym w styczniu przybyło 58 000 nowych miejsc pracy. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy liczba zatrudnionych w branży handlu detalicznego wzrosła o 301 000, przy czym za połowę wzrostów odpowiadają sklepy ogólnospożywcze oraz te działające w branży motoryzacyjnej - dealerzy samochodowi oraz sklepy z częściami zamiennymi.
Na drugim miejscu w rankingu przyrostu zatrudnienia w ubiegłym miesiącu znalazła się branża gastronomiczna, w której pojawiło się 47 000 nowych miejsc pracy. Przez cały ubiegły rok w tym sektorze pojawiło się aż 384 000 miejsc pracy.
Trzecie miejsce przypadło sektorowi ochrony zdrowia, w którym w styczniu pojawiło się 37 000 nowych miejsc pracy, przy czym największy wzrost – 24 000 – to zatrudnienie bezpośrednio w szpitalach. Sektor ochrony zdrowia jest rekordzistą, jeżeli chodzi o przyrost zatrudnionych na przestrzeni całego ubiegłego roku – przybyło w nim aż 470 000 nowych miejsc pracy, gdzie aż za 40% wzrostu odpowiada zatrudnienie w szpitalach.
Zatrudnienie w przemyśle w styczniu wzrosło o zaledwie 29 000, przy czym największy udział we wzroście miała branża produkcji żywności, w której pojawiło się 11 000 nowych miejsc pracy.
W styczniu spadek zatrudnienia pojawił się przede wszystkim w sektorze prywatnej edukacji, w którym ubyło aż 39 000 miejsc pracy. Branża transportowo-magazynowa także odczuła spadek liczby zatrudnionych w wysokości 20 000 w styczniu, jednak odzwierciedla to efekt sezonowego wzrostu zatrudnienia w tym sektorze na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy.
Branża wydobywcza przez cały czas boryka się z problemami. Styczeń to kolejny miesiąc spadku zatrudnienia w tym sektorze, który tym razem wyniósł 7 000. Warto zauważyć, że od momentu osiągnięcia szczytowego punktu wzrostu zatrudnienia we wrześniu 2014 roku, liczba pracujących w tej branży zmniejszyła się o 146 000, co odpowiada wartości 17%.
W styczniu przeciętna wartość godzinowego wynagrodzenia wzrosła o 0,48%, jednak płace pracowników w sektorze produkcyjnym oraz tych niższego i średniego szczebla wzrosły zaledwie o 0,28%, znacznie poniżej oczekiwań. Natomiast płace pracowników wyższego szczebla i tych zatrudnionych w instytucjach finansowych wzrosły aż o 10,1%, co może być efektem bonusów wypłacanych za ubiegły rok.
Robert Pietrzak,
HFT Brokers