Dane BIK – wzrost indeksów popytu na kredyty konsumpcyjne

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bik.01.400x205Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła +1,4% w marcu 2015 r. Oznacza to, że w marcu 2015 r., banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę wyższą o 1,4% w porównaniu z marcem 2014r. W poprzednich miesiącach wartość indeksu wynosiła +1,7% w styczniu oraz +3,5% w lutym - podało Biuro Informacji Kredytowej.

– W każdym miesiącu pierwszego kwartału odnotowaliśmy pozytywne wartości dynamiki wniosków o kredyty konsumpcyjne. Podsumowanie wyników pierwszego kwartału 2015 r. powinno potwierdzić wzrost sprzedaży kredytów konsumpcyjnych w porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego. Wzrostowi popytu na kredyty konsumpcyjne sprzyjają zarówno pozytywne informacje z gospodarki, rynku pracy, jak i rekordowo niskie stopy procentowe. Czynniki te przyczyniają się do wzrostu zainteresowania kredytami konsumpcyjnymi – powiedział prezes BIK Mariusz Cholewa.

Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe. Wskaźnik BIK Indeks – PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań powtórzonych od tego samego klienta w ostatnich 30 dniach.

Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który  informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +3,2% w marcu 
2015 r. Oznacza to, że w marcu 2015 r., banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 3,2% w porównaniu z marcem 2014 r. W poprzednich miesiącach wartość indeksu wynosiła -4,5% w styczniu oraz +2,8% w lutym.

– Po słabym styczniu, w dwóch kolejnych miesiącach 2015 r. zanotowaliśmy wyraźnie pozytywne  dynamiki wartości wniosków o kredyty mieszkaniowe. Oczekujemy, że obserwowane w ostatnich 2 miesiącach wzrosty wartości wniosków przełożą się na wzrosty wartości sprzedanych kredytów mieszkaniowych w najbliższym czasie – dodaje Mariusz Cholewa.

Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań powtórzonych od tego samego klienta w ostatnich 90 dniach.

Metodyka BIK indeks – PKK i BIK Indeks – PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.

Alina Stahl
Biuro Informacji Kredytowej S.A.