Czysty zysk: Kryzys może być niepowtarzalną szansą

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

kubach.daniel.01.100xNikt już chyba nie ma wątpliwości, że życie na kredyt jest bardzo niebezpieczne. W takiej sytuacji człowiek przekonuje się, że warto mieć gotówkę na koncie oraz alternatywne źródło dochodu.

Z Danielem Janem Kubachem, wiceprezesem Europejskiego Centrum Odszkodowań oraz szefem spółki Evropske Centrum Odskodneho S.R.O. zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań w Czechach rozmawia Przemysław Puch

Przemysław Puch: Wszyscy mówią o tym, jaką tragedią jest kryzys finansowy, który przetoczył się przez świat w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Ale kryzys to także nowe rozdanie kart, nowe perspektywy, nowe horyzonty działania. Czy można w ten sposób Pana zdaniem spojrzeć na to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy?

Daniel Jan Kubach: Jak najbardziej. Uważam, że nie powinniśmy płakać nad rozlanym mlekiem. Z kryzysu można wyciągnąć pozytywne wnioski. Bo jest to niezwykła szansa dla ludzi przedsiębiorczych.

Na czym ona polega?

DJK: To na przykład doskonały moment na inwestycje, idealny moment na wszelkie zakupy. To zadziwiające, jak wiele doskonałych spółek można kupić dzisiaj za dużo niższe pieniądze niż przed kryzysem. Mieszkania znacznie potaniały, warto więc właśnie teraz wejść w ich posiadanie. Wiele usług jest tańszych. Można łatwiej znaleźć dobrego pracownika. Poza tym firmy poprawiają swoją płynność finansową. Oprócz tego jest to doskonała lekcja z inteligencji finansowej. Wiele nauczyliśmy się dzięki kryzysowi. Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że życie na kredyt jest bardzo niebezpieczne. W takiej sytuacji człowiek przekonuje się, że warto mieć gotówkę na koncie oraz alternatywne źródło dochodu.

Kryzys w gospodarce rynkowej zdarza się cyklicznie. Zapewne ten, kto znalazłby sposób, jak przed nim obronić gospodarkę, dostałby Nagrodę Nobla z ekonomii.

DJK: W skali makro to trudne, choć pewnie nie niemożliwe. Mnie jednak interesuje przede wszystkim skala mikro. Tutaj każdy może zabezpieczyć się przed skutkami ewentualnych kryzysów. Zgodnie z definicją lepiej zapobiegać niż leczyć. Każdy przewidujący człowiek powinien mieć swój biznesplan osobisty. Podobny do tego, jakie posiadają firmy. Podstawową rzeczą jest odłożona gotówka na koncie. Przynajmniej taka, która wystarczy na przeżycie sześciu miesięcy w przypadku straty swojego podstawowego dochodu. Każdy powinien mieć też alternatywne źródło dochodu oraz sieć kontaktów, które może uruchomić w potrzebie. Przykro patrzeć na ludzi, którzy w przypadku straty pracy nawet nie wiedzą, kogo prosić o pomoc. Dlatego o kontakty oraz finanse zadbajmy zawczasu.

Jak zdobyć kontakty?

DJK: Polecam kluby dla ludzi przedsiębiorczych, które działają w każdym większym mieście w Polsce, takie jak BNI, dla studentów polecam Studenckie Forum Business Centre Club. Ludzi przedsiębiorczych poznamy też na szkoleniach oraz przez innych znajomych. Jedno jest pewne, kontakty nie biorą się znikąd. Trzeba się ruszyć do ludzi.

Proszę powiedzieć coś więcej o biznesplanie osobistym.

DJK: Warto założyć do tego specjalny zeszyt, usiąść z nim oraz kalkulatorem i wypisać wszystkie swoje aktywa oraz pasywa: czyli to, co przynosi pieniądze i to, co mi te pieniądze wyciąga z portfela. Następnie proponuję wypisać swoje zobowiązania oraz przychody. Do tego stan konta oraz pozostałe źródła dochodu. Ale proszę uważać. Często człowiek po zapoznaniu się ze swoją sytuacją finansową doznaje szoku. I to jest właściwy impuls, aby coś w życiu zmienić.

Czy były branże, których ten kryzys nie dotknął albo dotknął w mniejszym niż inne stopniu?

DJK: Branżą, która świetnie się rozwija mimo kryzysu jest MLM (Multi Level Marketing – przyp. red.). W tej branży notuje się co roku dynamiczny wzrost obrotów. Podczas kryzysu wiele firm interesuje się tym sposobem dystrybucji produktów. Ostatnio miałem przyjemność rozmawiać z najlepszymi managerami w tej branży skupionych w Klubie Top Liderów. Nie zauważyłem, żeby ktoś narzekał na kryzys. Przeciwnie. Wielu rozmawiało o tym, jak łatwo znaleźć teraz dobrą osobę do współpracy oraz o swoich planach ekspansji.

Świat się wyraźnie wirtualizuje. By wykonywać swoją pracę, nie potrzeba już chodzić do biura czy fabryki. Można robić zakupy w sklepach, których w rzeczywistości nie ma. Czy sprzedaż produktów finansowych poprzez kanał MLM jest kolejnym krokiem na tej drodze?

DJK: To raczej wynik tego, że reklama oraz wynajem powierzchni handlowej są coraz droższe. Dlatego wiele przedsiębiorstw decyduje się na sprzedaż produktów poprzez kanał MLM. Jest on dużo tańszy dla firm. Tym zyskiem firmy chętnie dzielą się ze swoimi przedstawicielami ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI