Czyste Powietrze Plus: startuje program; maksymalna dotacja wzrośnie do 79 tys. zł

Czyste Powietrze Plus: startuje program;  maksymalna dotacja wzrośnie do 79 tys. zł
Fot. stock.adobe.com/Grzegorz Polak
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Program "Czyste Powietrze Plus" przewidujący wyższe o 10 tys. zł dotacje na wymianę "kopciuchów" i ocieplanie domów jednorodzinnych. W przypadku osób o niskich dochodach maksymalna dotacja może wynieść 79 tys. zł.

Korzystną nowością w programie jest także jednoczesne wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu, podkreślił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Czytaj także: Jak Program Czyste Powietrze dostosowuje się do rosnących cen nośników energii?

Uruchomiony we wrześniu 2018 r. program priorytetowy „Czyste Powietrze”, z docelowym budżetem w wysokości 103 mld zł, jest stale modyfikowany i udoskonalany. Drogą do osiągnięcia wyznaczonych celów jest masowa (obejmująca 3 mln gospodarstw domowych) wymiana nieefektywnych kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze, nisko i zeroemisyjne, ekologiczne źródła ciepła – wraz z gruntownym ocieplaniem jednorodzinnych budynków mieszkalnych, przypomina Fundusz.

„Jednym z naszych priorytetów jest likwidacja w polskim społeczeństwie zjawiska ubóstwa energetycznego, a program 'Czyste Powietrze Plus’ ze znacznie podwyższonymi kwotami dotacji dla najmniej zarabiających to ważny krok w tym właśnie kierunku” – czytamy.

Wsparcie finansowe większe o 10 tys. zł ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji gospodarczej, kiedy zmagamy się ze wzrostem cen nośników energii.

Aktualizacja maksymalnych kwot dofinansowania

Aktualizacja maksymalnych kwot dofinansowania pozwoli mniej zarabiającym beneficjentom na wykonanie szerszego zakresu prac, a wprowadzenie prefinansowania, czyli wypłaty zaliczki na poczet wydatków związanych z remontem, otworzy nowe możliwości przed osobami, które dotychczas nie miały dostatecznych środków na rozpoczęcie przedsięwzięcia” – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, cytowana w komunikacie.

Modyfikacja programu

Modyfikacja programu zakłada, w przypadku prefinansowania inwestycji, zwiększenie o 10 tys. zł maksymalnych kwot dotacji na prace remontowe realizowane w ramach części 2) i 3) programu „Czyste Powietrze”, a więc odnoszących się do osób o najniższych dochodach, uprawnionych do podwyższonego i najwyższego poziomu wsparcia. Po obecnych zmianach, maksymalna bezzwrotna dotacja w części 2) zwiększy się z 37 do 47 tys. zł, a górny pułap dofinansowania w części 3) wzrośnie z 69 do 79 tys. zł. Jednoczesne zastosowanie  prefinansowania sprawi, że „z wyprzedzeniem” będzie można otrzymać do 50% przewidzianej kwoty dotacji. Środki wpłyną bezpośrednio na rachunek wykonawcy robót w terminie do 14 dni od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, wynika z materiału.

„Prefinansowanie, połączone z równoległym zwiększeniem maksymalnych kwot dotacji, stanowi ciąg dalszy naszych stałych starań o to, aby program 'Czyste Powietrze’ mógł być jak najbardziej dostępny dla beneficjentów, a zwłaszcza osób osiągających najniższe dochody. Chcemy, żeby wymianę pieca na ekologiczny oraz termo-remont domu można było przeprowadzić jeszcze szybciej niż do tej pory i na szerszą skalę, a to będzie łatwiejsze do osiągnięcia, jeśli beneficjenci dostaną dotacje w wyższych kwotach, przy czym połowę przyznanych pieniędzy wykonawcy robót otrzymają do dyspozycji niemal od ręki” – dodał zastępca prezesa NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Warunek wypłaty pieniędzy

Warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania ma być przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe będzie zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych.

Źródło: ISBnews