Czyste Powietrze: do programu dołącza BGK z gwarancjami do 80 proc. kredytu

Czyste Powietrze: do programu dołącza BGK z gwarancjami do 80 proc. kredytu
Fot. BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Połowa z nas (46 proc.) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w naszej okolicy. Jak wynika z badań, zła jakość powietrza przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby. Wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Co więcej, w świetle uchwał antysmogowych, musimy w najbliższych latach zrezygnować z ogrzewania domów starymi i nieefektywnymi piecami, tzw. "kopciuchami". BGK, bank z misją, dba o zdrowie Polaków i dołącza z gwarancjami do programu "Czyste Powietrze", by pomóc w wymianie pieców na ekologiczne źródła ciepła oraz termomodernizacji domów.

Pierwsze banki kredytujące już podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wkrótce klienci będą mogli złożyć w jednym okienku wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze”, która spłaci część kredytu. Oznacza to, że już niedługo każdy zainteresowany będzie miał szansę otrzymać kredyt bankowy na sfinansowanie przedsięwzięcia z programu „Czyste Powietrze” jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Czytaj także: Czyste Powietrze na bank >>>

Osoby starające się o dofinansowanie z „Czystego Powietrza” nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu.

Kopciuchy głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce

– Ogrzewanie paliwami stałymi w domach odpowiada za 44 proc. całkowitej emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Dla porównania sektor energetyczny odpowiada tylko za 5 proc. zanieczyszczeń. Tzw. kopciuchy są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Powinniśmy zatem rezygnować z ogrzewania mieszkań nieefektywnymi i nieekologicznymi piecami. Jako polski bank rozwoju BGK dba o zrównoważony rozwój kraju oraz zdrowie Polaków i dlatego dołączamy do programu „Czyste Powietrze” – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu „Czyste Powietrze” może być tańszy, zaciągnięty na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty.

– Działając wspólnie i systemowo poprawimy jakość powietrza, którym oddychamy i zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych. Musimy działać teraz aby zapewnić dobrą jakość życia obecnemu i przyszłym pokoleniom – dodaje.

Kredyt z gwarancją BGK maksymalnie na 12 lat

– Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. Poza wymianą kotła (pieca), kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto poprawić efektywność energetyczną budynku przede wszystkim przez ocieplenie ścian i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne – niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego – zaznacza wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Czytaj także: Czyste Powietrze: od 1 lipca 2021 r. zmiany w programie, od 2022 r. koniec dotacji na piece węglowe >>>

– Konsekwentnie rozwijamy nasz największy i najważniejszy projekt proekologiczny, służący skutecznej walce ze smogiem. Dołączenie banków do programu „Czyste Powietrze” to ważny krok dla setek tysięcy polskich gospodarstw domowych. Dla Polaków to kolejne ułatwienie w sięganiu po wsparcie na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki mogą proponować lepsze warunki finansowania inwestycji – dodaje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Już w lipcu pierwsze banki zaoferują możliwość ubiegania się o dotację z programu oraz kredyt z gwarancjami

Z satysfakcją odnotowuję fakt, że sektor bankowy wykonał kolejny krok milowy w ramach programu „Czyste Powietrze”.

– Już w lipcu pierwsze banki zaoferują możliwość ubiegania się za ich pośrednictwem o dotację z programu oraz kredyt z gwarancjami z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Oferta dostępna jest dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych zainteresowanych pozyskaniem finansowania na modernizacje, których rezultatem będzie ograniczenie smogu i poprawa jakości powietrza w Polsce. Należy podkreślić, że dzięki gwarancjom banki są w stanie zaoferować korzystne warunki finansowania np.: poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zwiększenie dostępnej kwoty kredytu lub obniżenie jego ceny. Zaangażowanie banków we wdrażanie programu to praktyczny przykład społecznej odpowiedzialności sektora bankowego, który uwzględnia cele społeczne i ochrony środowiska w realizacji swoich strategii biznesowych – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Czytaj także: Banki udzielą około 40 mld złotych kredytów uczestnikom programu Czyste Powietrze >>>

– Warto zwrócić uwagę, że na rynku finansowym pojawia się nowy instrument finansowy, który będzie mógł zostać zastosowany nie tylko do omawianego programu, ale szerzej – także do nowych inicjatyw proekologicznych. Może on mieć ważne znaczenie dla konstruowania np. nowych programów, opartych na unijnych nowej perspektywy finansowej oraz odpowiadających na ESG i Zielonego Ładu – podkreślił Arkadiusz Lewicki, dyrektor ds. sektora publicznego w Związku Banków Polskich oraz członek Komitetu Sterującego ds. programów gwarancyjnych przy Ministrze Finansów.

Wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów o dotacje na lata 2021-2022 w ścieżce bankowej programu „Czyste Powietrze” zostały zaakceptowane NFOŚiGW, znalazły się: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.

Umowę dotyczącą udzielania kredytów z gwarancją BGK podpisały w pierwszej kolejności: Alior Bank i Bank Ochrony Środowiska. Pozostałe banki będą podpisywały umowy sukcesywnie. Termin udostępnienia możliwości korzystania z gwarancji zależy od decyzji banku kredytującego.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK