Czyste Powietrze: BOŚ uruchomił możliwość składania wniosków w programie

Czyste Powietrze: BOŚ uruchomił możliwość składania wniosków w programie
Fot. Materiały prasowe BOŚ
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) uruchomił możliwość składania wniosków o rządową dotację w ramach programu "Czyste Powietrze" i powiązany z nią Kredyt Czyste Powietrze, podał bank.

„Preferencyjna oferta skierowana jest do właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych m.in. wymianą pieca, zakupem pompy ciepła, stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji paneli fotowoltaicznych czy ociepleniem budynku” – czytamy w komunikacie.

Maksymalna wartość dotacji wynosi 37 000 zł

Maksymalna wartość dotacji z programu „Czyste Powietrze” wynosi 37 000 zł (podwyższony poziom dofinansowania). Uzyskanie rządowego wsparcia, o które można się starać w ramach tzw. ścieżki bankowej, jest możliwe przy jednoczesnym zaciągnięciu preferencyjnego kredytu. Natomiast maksymalna kwota kredytu, o jaką można wnioskować, to 100 000 zł na nie dłużej niż 12 lat. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 6,11%. Bank nie wymaga wkładu własnego, a dodatkowo kredyt objęty jest gwarancją BGK.

Czytaj także: Alior Bank rusza z ofertą kredytów w ramach programu Czyste Powietrze >>>

„Program 'Czyste Powietrze’ to ważna inicjatywa, mająca na celu przyspieszenie termomodernizacji domów jednorodzinnych, w szczególności wymianę nieefektywnych, szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła. Jestem przekonany, że zaangażowanie sektora bankowego przyczyni się do znacznego podniesienia efektywności tego programu, dzięki powszechnej dostępności oddziałów oraz fachowej pomocy doradców. Udział w tym przedsięwzięciu jest dla BOŚ czymś naturalnym, zgodnym z naszą misją skutecznego wspierania zielonej transformacji” – powiedział prezes banku Wojciech Hann, cytowany w komunikacie.

Uproszczony proces ubiegania się o kredyt i dotację

BOŚ podkreślił, że proces ubiegania się o kredyt i dotację został uproszczony do niezbędnego minimum. Wnioski można złożyć w dowolnym oddziale banku. Jego pracownicy pomogą w ich wypełnieniu, a wniosek o dotację wyślą w imieniu klienta do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw).

„Zaangażowanie BOŚ w program 'Czyste Powietrze’ to kolejny krok wzmacniający naszą pozycję w obszarze zielonych finansów. Jest to kierunek, w którym dalej zdecydowanie chcemy się rozwijać i poszerzać kompetencje, szczególnie w dobie wielkich przekształceń gospodarczych dążących do budowania neutralności klimatycznej Polski” – dodała wiceprezes Marzena Koczut.

Łączna pula środków wynosi do 1,5 mld zł

Łączna pula środków, w ramach której banki będą przekazywać do wfośigw wnioski o dotacje w formie częściowych spłat kapitału kredytu bankowego w latach 2021-2022, wynosi do 1,5 mld zł.

W programie „Czyste Powietrze” dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację przewidziano dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program jest wdrażany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ. Aktywa razem banku wyniosły 20,5 mld zł na koniec 2020 r.

Źródło: ISBnews