Czy to koniec podwyżek OC?

Czy to koniec podwyżek OC?
fot.Fotolia
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podwyżki OC wyraźnie zwolniły w 2017 r. a ostatni kwartał minionego roku przyniósł pierwszy długo oczekiwany przez kierowców spadek cen. Trudno jednak przewidzieć, czy obniżki będą stałym trendem w nowym roku. W których rejonach Polski, pomimo wyhamowania podwyżek, wciąż płacimy najdrożej za OC? Gdzie jest najtaniej? Którzy kierowcy najbardziej dostają po kieszeni? - o tym w najnowszym raporcie dotyczącym cen OC w naszym kraju.

W IV kwartale 2017 r. według naszych obserwacji ceny OC spadły o 5,7% w stosunku do kwartału poprzedniego. Ponieważ jednak po III kwartałach 2017 r. połowa firm ubezpieczeniowych odnotowała ujemne wyniki na OC, nie spodziewam się, żeby ten spadek był zalążkiem nowej wojny cenowej. To raczej korekta po fali podwyżek. W I kwartale 2017 ceny powinny się ustabilizować, chyba że któryś z największych ubezpieczycieli zdecyduje wprowadzić znaczne obniżki - mówi Patryk Juchniewicz, dyrektor rozwoju sprzedaży rankomat.pl#UbezpieczenieOC#PatrykJuchniewicz#rankomat

Ceny OC pomiędzy 2015 a 2016 rokiem wykazywały wysoką dynamikę wzrostu – podwyżki wyniosły wówczas aż 45%. Pomiędzy 2016 a 2017 były już niższe – wyniosły 24%. Porównując ceny kwartalnie, w ostatnim kwartale minionego roku ceny były niższe w porównaniu z wcześniejszym okresem.

W IV kwartale 2017 r. według naszych obserwacji ceny OC spadły o 5,7% w stosunku do kwartału poprzedniego – mówi Patryk Juchniewicz, dyrektor rozwoju sprzedaży rankomat.pl. – Ponieważ jednak po III kwartałach 2017 r. połowa firm ubezpieczeniowych odnotowała ujemne wyniki na OC, nie spodziewam się, żeby ten spadek był zalążkiem nowej wojny cenowej. To raczej korekta po fali podwyżek. W I kwartale 2018 ceny powinny się ustabilizować, chyba że któryś z największych ubezpieczycieli zdecyduje wprowadzić znaczne obniżki.

Najdrożej w dolnośląskim, pomorskim i mazowieckim

W 2017 r. najwyższe składki OC płacili mieszkańcy województw: dolnośląskiego (885 zł), pomorskiego (880 zł) i mazowieckiego (868 zł). Na najkorzystniejsze oferty mogli liczyć mieszkańcy podkarpackiego (644 zł), opolskiego (668 zł) i świętokrzyskiego (680 zł), wynika danych porównywarki rankomat.pl.

Różnica w kosztach obowiązkowego ubezpieczenia pomiędzy województwem dolnośląskim, gdzie stawki były najwyższe (885 zł) a podkarpackim, gdzie stawki były najniższe (644 zł), wyniosła 37,4%.

Największe podwyżki w świętokrzyskim, najmniejsze wzrosty w Wielkopolsce.

Najwyższa dynamika podwyżek cen OC miała miejsce w województwie świętokrzyskim. W ciągu roku ceny polis w tym regionie wzrosły aż o 32,3% (z poziomu 514 zł w 2016 r. do 681 zł w 2017 r.). Pomimo tego, mieszkańcy świętokrzyskiego płacą nadal jedne z najniższych składek OC w Polsce.

Najniższe wzrosty cen dotyczyły województw: wielkopolskiego, małopolskiego i opolskiego.

Mieszkasz we Wrocławiu? Zapłacisz prawie 40% więcej niż średnio w kraju!

Średnia cena OC w kraju w 2017 r. wyniosła 779 zł. Największe odchylenia cen od średniej wyniosły odpowiednio: 39,9% we Wrocławiu, 29,7% w Gdańsku i 26,2% w Warszawie. Najniższe stawki otrzymywali mieszkańcy Rzeszowa, Opola i Kielc. W tych miastach ceny były niższe od średniej ceny OC w kraju odpowiednio o: -12,7 w Rzeszowie, -8,2 % w Opolu i -6,0% w Kielcach.

Młodzi kierowcy wciąż najmocniej dostają po kieszeni

Największe wzrosty cen OC w roku 2017 dotyczyły najbardziej doświadczonych kierowców, powyżej 46 roku życia. Najmniejsze podwyżki objęły z kolei najmłodszych właścicieli pojazdów. Mimo tego, młody kierowca do 25 roku życia w 2017 r. musiał zapłacić OC aż o 196,5% wyższe od ceny OC dla właściciela pojazdu mającego 55 i więcej lat.

Opracowanie na podstawie Raportu RanKING porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl.

Pełny raport dostępny pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/ceny-oc-czy-to-koniec-podwyzek-raport.