Czy sprzedaż spółki-córki odwróci spadki na akcjach RWE?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

prad.wykres.01.250xRWE, jedna z największych europejskich firm działających w sektorach energii i energetyki, wchodząca w skład indeksu frankfurckiej giełdy DAX, już wkrótce może zwracać uwagę inwestorów. Po okresie złych doniesień ze spółki, oczekują oni zmiany nastrojów w związku z możliwą sprzedażą spółki-córki RWE, dającą szanse na oddłużenie koncernu. Na razie udało się powstrzymać krótkoterminowe spadki cen akcji.

Lepsza atmosfera wokół RWE związana jest głównie z rozpoczęciem przez koncern rozmów z Qatar Investment Authority (QIA) w zakresie sprzedaży spółki-córki RWE, czyli RWE Dea, która zajmuje się przede wszystkim poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej. Kolejną dobrą wiadomością jest podpisanie umowy na budowę największej na świecie morskiej farmy wiatrowej z rządem Wielkiej Brytanii.

Dlaczego sprzedaż RWE Dea jest tak istotna?

RWE pilnie potrzebuje oddłużenia. Szczególnie w sytuacji znacznego zaangażowania w „wygaszanie” kosztownych projektów związanych z elektrowniami atomowymi. Zadłużenie netto spółki wynosi 33 mld euro, a poziom lewarowania liczony stosunkiem zadłużenia netto do EBITDA wynosi 3,5. To o 0,5 więcej niż założony przez spółkę cel. Dlatego też uzyskanie od 4,5 do 5 mld euro z transakcji sprzedaży spółki-córki może przyczynić się do znacznego zmniejszenia zadłużenia i generalnie wzmocnić podstawową działalność spółki.

Ważną informacją jest jednak, iż realizacja umowy nie jest jeszcze przesądzona. Prezes RWE Peter Terium podkreślił, że negocjacje są we wczesnej fazie, a poszczególne parametry transakcji nie są  jeszcze ustalone.

Wpływ na cenę akcji

Powyższe informacje zaczynają być już widoczne w cenie akcji RWE. Po okresie silnego spadku notowań trwającego od połowy lutego, teraz można już potwierdzić wejście kursów w fazę krótkoterminowej stabilizacji, z którą mamy do czynienia od początku lipca. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż nadal panuje trend spadkowy – w tym roku kurs osiągnął niższy poziom niż dołek z roku 2011. Ryzyko w przypadku obrania taktyki „łapania spadającego noża” jest więc znaczne. Ewentualne zawarcie transakcji dotyczącej sprzedaży RWE Dea oraz realizacja kolejnych znaczących kontraktów może jednak okazać się okazją do wzrostu wyceny akcji RWE.

Inwestorzy indywidualni w Polsce mogą angażować kapitał w akcje RWE za pośrednictwem kontaktów na różnicę (CFD), dostępne w ofercie brokerów, w tym w City Index.

Mathias Boese
specjalista rynku CFD i Forex
City Index