Czy rynek firm pożyczkowych ma kłopoty?

Czy rynek firm pożyczkowych ma kłopoty?
Paweł Zborowski, CEO Fintredo. Fot. Fintredo
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Udział firm pożyczkowych w całej puli długów zaciągniętych przez Polaków w 2019 roku wyniósł zaledwie 7,8 proc. − wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

#Pożyczka coraz częściej jest inwestycją w dobrostan klientów, a nie sposobem na uratowanie niedopinającego się domowego budżetu #PożyczkiPozabankowe #Firmy Pożyczkowe

To nie oznacza, że rynek pożyczek pozabankowych ma kłopoty. Mimo, iż kwota udzielonych pożyczek była w 2019 r. mniejsza o 3,5 proc. w porównaniu do roku 2018, to liczba pożyczek wzrosła o 0,8 proc.

Przede wszystkim pożyczki niskokwotowe

Firmy pożyczkowe nadal mają zdecydowaną przewagę rynkową, jeśli chodzi o pożyczki niskokwotowe (poniżej 4 tys. zł).

Banki i SKOK-i zdecydowanie dominują w obsłudze pożyczek średniokwotowych, czyli w najszybciej rosnącym „kawałku tortu” pożyczkowego w Polsce. Sięganiu po takie pożyczki sprzyjają utrzymujące się niskie stopy procentowe oraz wydłużanie umownych okresów, na jakie kredyty były udzielane.

Choć największa dynamika wzrostu, ponad 7 proc. rocznie, dotyczy kredytów i pożyczek konsumpcyjnych na stosunkowo wysokie kwoty (30 − 50 tys. zł), zapotrzebowanie na pożyczki niskokwotowe nie maleje.

Rosną wymagania klientów

Zmieniają się jednak klienci i ich oczekiwania wobec firm finansowych. Wpływ na to ma między innymi podniesienie płacy minimalnej i zniesienie limitów zarobkowych przy przyznawaniu 500+ na pierwsze dziecko.

Lepsza sytuacja materialna wielu rodzin nie oznacza, że klienci odwracają się od firm pożyczkowych. Są jednak bardziej wymagający i coraz bardziej świadomi odpowiedzialnego pożyczania. Z naszych danych wynika, że pożyczka coraz częściej jest inwestycją w dobrostan klientów, a nie sposobem na uratowanie niedopinającego się domowego budżetu.

Wiele firm oferujących pożyczki stoi przed wyzwaniem. Samo oferowanie finansowania bez BIK-u i zabezpieczenia w postaci umowy o pracę nie wystarczy, by utrzymać swoją ofertę na rynku. Klienci oczekują m.in. oferty odroczonego finansowaniach bezpośrednio w miejscu zakupu, wygodnej i szybkiej metody ubiegania się o pożyczkę i warunków spłaty dopasowanych do ich możliwości finansowych.

Firmy pożyczkowe stawiają na scoring

W Fintredo zdajemy sobie sprawę z szybko zmieniającej się rzeczywistości na rynku pożyczkowym, dlatego cały czas ulepszamy nasze technologie odpowiedzialne za doświadczenie klienta i bezpieczeństwo. Inwestujemy w autorskie systemy scoringowe, które zabezpieczają interesy naszej firmy, ale także chronią klientów przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

W efekcie styczeń 2020 r. był rekordowy pod względem jakości portfela Fintredo. Odsetek niespłaconych pożyczek w porównaniu do stycznia 2019 r. spadł o półtora punktu procentowego. Przewidujemy, że cały 2020 rok będzie pod kątem spłacalności pożyczek na czas rekordowo dobry.

Źródło: Fintredo