Czy przez Covid-19 nie zabraknie na rynku nowych mieszkań i czy nadal będą atrakcyjną inwestycją?
2019 zakończył się rekordową liczbą ukończonych mieszkań, to 207 tys. domów i mieszkań oddanych do użytkowania. Podobne były perspektywy na rok 2020 – mówi Jacek Furga prezes Centrum AMRON. Zwraca uwagę na łagodną zimę, która pozwoliła firmom budowalnym cały czas pracować.
Ciepła zima poprawia sytuację
Konrad Płochocki dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich mówi wprost: – Mieliśmy ciepłą zimę, co dało nam około miesiąca buforu w stosunku do zakładanych harmonogramów, bo w tym roku nie zaliczyliśmy właściwie ani jednego dnia przestoju technologicznego spowodowanego niskimi temperaturami.
Jak przyznaje przedstawiciel PZFD w ogromnej większości firm prace budowlane nadal trwają, choć z ograniczeniami.
Potwierdzają to informacje uzyskane od HRE Investments holdingu inwestycyjnego typu private equity działającego w sektorze nieruchomości.
Już w kwietniu na rynek trafią nowe mieszkania w pomorskiej Rumi oferowane przez North Star Development S.A., trójmiejskiego dewelopera należącego do grupy HREI. Formeli 17 to pierwsza realizacja inwestora z wykorzystaniem prefabrykatów z bydgoskiej fabryki Baumat, w której kontrolny pakiet udziałów spółka HREI nabyła w ubiegłym roku.
Docelowo w Rumi stanąć ma 8 budynków wielorodzinnych z 248 lokalami mieszkalnymi. Pierwsze dwa budynki gotowe będą już we wrześniu – informuje Renata Pastwa, dyrektor PR w HRE Investments.
Prace nie zwalniają
W maju tego roku zakończą się prace przy kolejnym etapie realizacji BDC Development S.A. w Nowym Dworze Mazowieckim pod nazwą Dębowy Park.
Zainteresowanie tym etapem inwestycji było tak duże, że wszystkie mieszkania znalazły już swoich nabywców. Budowa mieszkań w innych etapach nie spowalnia, a kolejne mieszkania są jeszcze dostępne. Osiedle Dębowy Park to największa prywatna inwestycja w historii budownictwa mieszkaniowego w Nowym Dworze Mazowieckim.
Podobna jest sytuacja w podwarszawskim Radzyminie, gdzie właśnie rusza budowa. Powstają tu Apartamenty Słowackiego. Zakończenie prac planuje się dopiero na jesień przyszłego roku – ale jak informuje deweloper zainteresowanie mieszkaniami w tej lokalizacji jest spore.
W ścisłym sercu Łodzi powstają Apartamenty Senatorska Pod koniec zeszłego roku ruszył II etap sprzedaży, w którym na rynek trafi 197 mieszkań i 8 lokali usługowych.
Nie spowalniają również prace w Pruszczu Gdańskim, gdzie sukcesywnie pnie się do góry inwestycja Sikorskiego 36. Właśnie ruszył drugi etap budowy realizowanej przez North Star Development. Na całość realizacji składają się trzy czteropiętrowe budynki, z których pierwszy będzie gotowy do zamieszkana z początkiem IV kwartału tego roku.
Łącznie od lutego do połowy roku HRE Investments wprowadziło i wprowadzi do oferty i realizacji 1500 nowych mieszkań, a do końca roku kolejne 1800, przekraczając początkowe założenia minimum 3000 mieszkań w ofercie w 2020. Jednocześnie trwają intensywne prace nad kolejnymi projektami na kilkanaście tysięcy mieszkań w kolejnych latach.
Budowy w ramach projektów rządowych też trwają
PFR Nieruchomości informuje, że na budowach realizowanych na zlecenie funduszu nadal trwają prace. Na przykład na osiedlu w X dzielnicy w Krakowie.
Pierwszy z budynków, powstających w ramach osiedla mieszkaniowego przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej, osiągnął już niemal pełną wysokość.
Inwestycja jest realizowana przez spółkę Bartla Development i PFR Nieruchomości S.A. w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Przewidywanym terminem zakończenia prac budowlanych jest jesień 2021 roku.
Zarówno projekt krakowski, jak i pozostałe budowy prowadzone w ramach komercyjnej części rządowego programu mieszkaniowego są realizowane bez większych zakłóceń. Spółka PFR Nieruchomości na bieżąco monitoruje ich przebieg – poinformowała nas Ewa Syta, Dyrektor Biura Prasowego PFR Nieruchomości.
Z uwagi na zaistniała sytuację sanitarno-epidemiologiczną wszystkim naszym kontrahentom przekazaliśmy zalecenia przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Spółka wdrożyła działania zgodne z obowiązującymi wytycznymi oraz prowadzi nadzór BHP nad ich wypełnieniem.
Śledzimy rozwój wydarzeń związany z epidemią koronawirusa, w związku z tym uważamy, że jest zdecydowanie za wcześnie, by prognozować potencjalne skutki dla przebiegu i tempa realizacji procesów inwestycyjnych – mówi Ewa Syta.
Rynek mieszkaniowy nadal atrakcyjny
Pytany o perspektywy rynku pierwotnego Konrad Płochocki, dyrektor PZFD mówi:
– Branża deweloperska była do tej pory w bardzo dobrej sytuacji. Większość mieszkań sprzedawano na etapie tzw. dziury w ziemi. Mieliśmy najniższy stan mieszkań gotowych od 11 lat. Długoterminowo popyt nie powinien spadać, bo strukturalny deficyt mieszkań cały czas występuje. Ale kluczowe znaczenie będzie tu miała sytuacja na rynku pracy.
Jacek Furga, prezes Centrum AMRON stwierdza: – W każdym okresie niepewności, a o takim okresie dzisiaj mówimy, nieruchomości stanowiły zawsze, obok złota, najbezpieczniejszą formę lokowania pieniędzy, były i są zabezpieczeniem ich przed inflacją.