Czy plan zmniejszenia deficytu zadziała?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dokument.wyliczenia.250x167Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej? Czy Tusk obniży deficyt? Co z gospodarką Stanów Zjednoczonych. Analiza tych tematów w najnowszym comiesięcznym przeglądzie makroekonomicznym BRE Banku.

– Ze względu na znaczne osłabienie złotego, wyższe ceny paliw i żywności inflacja mogła w listopadzie osiągnąć poziom 4,6-4,7 proc. Odczyt taki prawdopodobnie przyczyni się do dalszego wygaszenia oczekiwań na poluzowanie monetarne w Polsce i wzmoże wzrost stawek WIBOR – tłumaczyErnest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Przyszłe decyzje Rady Polityki Pieniężnej są jednym z tematów poruszanych w comiesięcznym raporcie ekonomicznym ekspertów BRE.

Ernest Pytlarczyk i Marcin Mazurek się również o policzenie, czy realizacja zapowiedzi wygłoszonych przez Donalda Tuska w jego expose, pozwoli na obniżenie deficytu do 3 proc. PKB. Czy premierowi i jego rządowi się uda? Przy jakim wzroście PKB będzie to możliwe? Odpowiedź na te pytania znajdziecie Państwo w załączonym raporcie.

Ernest Pytlarczyki jego zespół pochylają się również nad ekonomią globalną. Piszą o perspektywach dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Ich wnioski nie napawają jednak optymizmem. Z kolei w Europie po eskalacji kryzysu zadłużeniowego i dynamicznej przecenie w regionie, od początku grudnia nastąpiła wyraźna poprawa nastrojów. Węgierski bank centralny, zgodnie z życzeniem rynku, podniósł stopy dostarczając niezbędną premię za ryzyko, kontynuowane są również pozytywne zaskoczenia danymi z USA, a Europa czeka na wyniki szczytu 9 grudnia, na którym mają być wyznaczone kierunki zmian w traktatach.

Więcej w załączonym raporcie.

Źródło: BRE Bank